Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko se může objevit na černé listině daňových rájů

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Brusel - Evropská unie zvažuje, zda na černou listinu daňových rájů zařadí i Turecko. Rozhodnutí by zřejmě ještě víc zhoršilo mezi Ankarou a největším obchodním blokem na světě, uvedla dnes s odkazem na informované zdroje agentura Bloomberg.

Pracovní skupina, která má v EU za úkol prověřit nespolupracující jurisdikce v oblasti daní, podle těchto zdrojů nepovažuje dosavadní závazky Turecka za dostatečné. Skupina by tak mohla doporučit ministrům financí, aby Turecko přidali na seznam, který má být zveřejněn 5. prosince. Turecký ministr financí Naci Agbal však tvrdí, že záležitost již byla vyřešena.

Agbal řekl agentuře Reuters, že Turecko minulý týden slíbilo, že brzy dokončí sekundární daňové předpisy nutné k mezinárodní daňové spolupráci. Dodal, že Turecko podporuje všechny mezinárodní daňové dohody a je s nimi plně v souladu a rozdíly v názorech budou překonány.

"Nepřipadá v úvahu, aby Turecko bylo zahrnuto na černou listinu daňových rájů," prohlásil Agbal. "Turecko plně dodržuje mezinárodní daňové dohody a podporuje je. Minulý týden jsme napsali dopis EU, vysvětlili, že pracujeme na sekundárních nařízeních, a slíbili jsme, že je brzy dokončíme."

Země EU jsou zatím rozděleny v názoru, zda vůči nespolupracujícím jurisdikcím mají být použity finanční sankce. Zahrnutí Turecka na černou listinu může poškodit pověst země a zvýšit tlak na firmy v EU, aby tam omezily investice. Několik zemí, včetně Francie, podporuje i represivní opatření, jako je zrušení přístupu k mezinárodnímu financování. Rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Témata:  EU Turecko daň

Aktuálně se děje

16. května 2024 13:44

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska je zbytečné, varuje Peskov

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.