Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚOHS kontroluje obchodní řetězce, jen za minulý rok zahájil šest správních řízení

Nákupy, ilustrační fotografie
Nákupy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zvýšil svou aktivitu v kontrolách chování obchodních řetězců. Podle zákona o významné tržní síle loni zahájil šest správních řízení, což je nejvíce od doby, kdy má tuto kompetenci na starosti. Vyplývá to z výroční zprávy úřadu za loňský rok.

Úřad rovněž vydal čtyři nová rozhodnutí, což je také nejvíce za posledních sedm let. Výse pokut za dosud nepravomocná rozhodnutí dosáhla 190 milionů korun.

Hlavní část z toho ale tvoří jediný případ, kterým je sankce pro Globus ve výši 183 milionů korun. Je za chování obchodního řetězce vůči některým dodavatelům potravin. Museli přistoupit do účetního systému Markant, který jinak nepotřebovali.

Globus podle úřadu v období od 6. března 2016 do 30. června 2017 podmiňoval vzájemnou obchodní spolupráci s dodavateli uzavřením úplatné smlouvy a zapojením se do tzv. systému Markant. "V tomto systému byly dodavatelům poskytovány služby účetního charakteru, které by ale dodavatelé z vlastní iniciativy nepoptávali. Pokud by dodavatelé na účast v systému nepřistoupili, hrozilo jim ze strany společnosti Globus jednostranné ukončení spolupráce," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Nátlak na hrazení některých poplatků za účast v tomto systému úřad označil za uplatňování zákonem zakázaného zalistovacího poplatku, tedy poplatku za přijetí potravin do prodeje.

Sedmimilionovou pokutu loni dostal i obchodní řetězec Hruška. Firma ve lhůtě neinformovala úřad, jak plní závazky, které jí ÚOHS uložil na základě zákona o významné tržní síle. Firma dostala povinnost změnit smlouvy, které omezovaly dodavatele.

Témata:  ÚOHS obchody ekonomika

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.