Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Den daňové svobody je na Slovensku o dva dny dříve

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Právě dnes mají na Slovensku takzvaný den daňové svobody. Je o dva dny dříve než loni a vrátil se na úroveň roku 2014. Slováci tedy letos pracovali na stát 106 pracovních dnů.

Za den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého veškerá mzda již zůstává občanovi. "Tento rok vládě pomohly svátky a přestupný rok. Opticky to zlepšilo den daňové svobody, míra přerozdělování se ale zvýšila," uvedl ředitel nadace Matúš Pošvanc, podle kterého Nadace F.A. Hayeka při výpočtu zohledňuje pracovní dny.

Slovenská nadace při výpočtu zohledňuje podíl celkových výdajů veřejné správy na výkonu ekonomiky. Tento ukazatel podle odhadu dosáhne 42,12 procenta oproti loňským 41,8 procenta hrubého domácího produktu. To znamená, že stát z každého vyprodukovaného eura v zemi přerozdělí více než 42 eurocentů. Nadace tento posun zdůvodnila kromě jiného tím, že očekávaný růst slovenské ekonomiky bude letos nižší než zvyšování státních výdajů a že existují rizika v plnění rozpočtových cílů vlády.

Mezinárodní srovnání komplikuje rozdílná metodika, kterou používají jednotlivé země. V Česku podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody připadl rovněž na dnešek a na Slovensku byl podle institutu již 30. května.

Témata:  Slovensko Den daňové svobody ekonomika

Aktuálně se děje

17. května 2024 13:22

Izrael v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, ale ne genocida

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.