Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína směřuje své investice výrazně více do Evropě než USA

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

New York - Čína směřuje své investice (FDI) mnohem více do Evropy než do Ameriky. V Evropě dokonce investuje asi devětkrát více.

Uvádí to zpráva nadnárodní právnické společnosti Baker Mackenzie. Nově oznámené čínské fúze a akvizice v Evropě činily v prvním pololetí letošního roku 22 miliard USD (488 miliard Kč), zatímco v Severní Americe jen 2,5 miliardy USD.

Dokončené investice na severoamerickém kontinentu se v pololetí proti stejnému období předchozího roku snížily dokonce o 92 procent - z 24 miliard dolarů na dvě miliardy. Ukončené investice čínských firem v Evropě je tak překonaly šestinásobně, konkrétně 12 miliard USD proti dvěma miliardám USD.

Tento posun je výsledkem politiky jak Číny, tak Spojených států, které se snaží chránit svůj průmysl a bránit odlivu kapitálu. S tím souvisejí i vzájemné obchodní třenice z poslední doby.

Témata:  ekonomika Čína

Související

Aktuálně se děje

14. července 2025 9:04

V Ohrobci utonul muž v rybníku. Má jít o protagonistu vítězného filmu z Varů

Necelý den poté, co se česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema stal vítězem Křišťálového glóbu na MFF Karlovy Vary, přišla smutná zpráva. Podle mediálních informací zemřel František Klišík, jeden z hlavních protagonistů filmu.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy