Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra v českou ekonomiku se snížila. Firmám ubližuje nedostatek zaměstnanců

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Celková důvěra v ekonomiku se meziměsíčně snížila. Souhrnný indikátor důvěry oproti červnu poklesl o 1,3 bodu na hodnotu 98,7. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil také o 1,3 bodu na hodnotu 96,1. Indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,2 bodu na hodnotu 111,8. Ve srovnání s červencem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší, indikátor důvěry podnikatelů je na stejné úrovni.

V odvětví průmyslu se důvěra podnikatelů v ekonomiku meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 2,5 bodu na hodnotu 94,3. Zástupci průmyslových podniků zhodnotili současnou ekonomickou situaci jejich firem přibližně stejně jako v červnu.

Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatek zaměstnanců, uvádí ji 37 % respondentů. Přibližně 28 % vykazujících jednotek se potýká s nedostatečnou poptávkou. Podnikatelé v průmyslu očekávají pro období příštích tří měsíců pokles tempa růstu výrobní činnosti. Očekávání zaměstnanosti jsou oproti minulému měsíci přibližně stejná. 

Důvěra podnikatelů ve stavebnictví se meziměsíčně mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,5 bodu na hodnotu 97,6. Ukazatel hodnocení současné celkové ekonomické situace podniků se téměř nezměnil. V porovnání s červnem zůstalo hodnocení poptávky po stavebních pracích stejné. Zástupci stavebních podniků očekávají v příštích třech měsících snížení tempa růstu stavební činnosti při zachování stávající úrovně zaměstnanosti. 

V odvětví obchodu se důvěra velmi mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,2 bodu na hodnotu 98,1. Podnikatelé v obchodě zhodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci o něco lépe než v červnu, informuje czso.cz. Stav zásob zboží na skladech se téměř nezměnil. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou mírně horší, pro období příštích šesti měsíců jsou stejná jako minulý měsíc. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů v obchodě nižší.

Důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,5 bodu na hodnotu 97,4. Hodnocení současné celkové ekonomické situace podniků ve službách se mírně snížilo. Hodnocení současné celkové poptávky po službách se nezměnilo, její očekávání pro období příštích tří měsíců zůstalo rovněž stejné. 

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v červenci snížila. Indikátor důvěry v meziměsíčním srovnání poklesl o 1,3 bodu na hodnotu 111,8. Z aktuálního šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců mírně zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se nezměnily. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se meziměsíčně téměř nezměnily. Úmysl spořit se snížil. 

Témata:  ekonomika podnikatelé firmy

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy