Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změny v německé ekonomice? Merkelová představila nový plán

EUR - evropská měna
EUR - evropská měna
Foto: Pixmac

Berlín - Německá vláda hodlá snížit státní dluh a investovat do zaměstnanosti a infrastruktury, aby podpořila růst německé ekonomiky a zároveň ji připravila na případný hospodářský útlum. Ve svém pravidelném týdenním prohlášení to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Německý hospodářský institut Ifo tento týden zvýšil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,9 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. V příštím roce by se měl hrubý domácí produkt (HDP) Německa podle Ifo zvýšit rovněž o 1,9 procenta, v roce 2020 by však měl růst zpomalit na 1,7 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V loňském roce se německý HDP zvýšil o 2,2 procenta, což bylo nejprudší tempo růstu za šest let. Míra nezaměstnanosti v Německu se nyní nachází na 5,2 procenta, což je nejnižší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990.

Merkelová podle agentury Reuters uvedla, že vláda hodlá v rámci rozpočtu na příští rok uskutečnit investice, které by pomohly vrátit zpět do práce dlouhodobě nezaměstnané. Vláda podle kancléřky plánuje rovněž investovat do silnic, železnic a digitální infrastruktury a snížit zadlužení Německa na 60 procent z loňských 64 procent HDP.

Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská komise již delší dobu Německo vyzývají, aby zvyšováním investic podpořilo domácí poptávku a přispělo tím ke snížení globální ekonomické nerovnováhy. Německo dosahuje v zahraničním obchodě výrazného přebytku, což kritizuje také například americký prezident Donald Trump.

Témata:  Angela Merkelová ekonomika Německo EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy