Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaká budoucnost čeká Afriku? Zázrak jako v Asii slavný ekonom nečeká

Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Helsinky - Podle amerického nositele Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze může být naivní očekávat v Africe stejný typ hospodářského zázraku, jaký se stal v Asii. "Model, který byl základem úspěchu východní Asie, nebude v téže míře dostupný pro Afriku," prohlásil podle agentury Bloomberg v sobotu na konferenci v Helsinkách.

"Každý chce kopírovat to, co už udělal, a doufá, že dosáhne stejných výsledků. Ale dnešek je jiný - dneska to fungovat nebude," řekl. Příčiny podle něho spočívají v dynamice současné světové ekonomiky. Růst produktivity předhání růst poptávky, což znamená, že potenciál pro vytváření pracovních míst je omezen.

Stiglitz, který získal Nobelovu cenu za ekonomii v roce 2001, se stal kritikem nerovnosti. Podle jeho názoru by růst a rovnost se měly spíš doplňovat než nahrazovat. Řekl, že Afrika potřebuje ekonomický model, který obsahuje prvky výroby, zemědělství, zdrojů a služeb.

"Když se to udělá dobře, může být dosaženo úspěchu srovnatelného s modelem exportně orientovaného zpracovatelského průmyslu," uvedl Joseph Stiglitz.

Témata:  Afrika ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy