Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět čeká další revoluce? Do roku 2030 přijdou dalekosáhlé změny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Technologie a inovace zvýší až do roku 2030 globální obchod o 1,8 až dva procentní body ročně díky poklesu nákladů na obchod. Za 15 let to bude představovat nárůst o 31 až 34 procentních bodů. Uvedl to v dnešní zprávě generální ředitel WTO Robert Azevedo. V letech 1996 až 2014 náklady na globální obchod klesly o 15 procent.

Azevedo upozornil, že technologie jako blockchain, umělá inteligence, internet věcí, tisk ve 3D a další průlomové objevy od základu změní obchod, a označil to za revoluci.

Digitální technologie přináší nové obrovské příležitosti spotřebitelům i podnikatelům po celém světě. Pokud by vlády dokázaly vytvořit správné rámcové podmínky pro rychlý rozvoj technologií, mohl by světový obchod rychle růst, domnívá se WTO. Těžit by z toho mohly i malé a středně velké firmy.

Spotřebitelům by díky technologiím již brzy mohlo být zcela jedno, zda je výrobek k dispozici na místě nebo tisíce kilometrů daleko. To, co potřebují, by mohli hledat po celém světě, srovnávat kvalitu a pověst výrobků a objednávat si produkty vytvořené podle svého přání. Technologie také pomáhají překonat jazykové bariéry.

Jedním z předpokladů pro využití možností rozvoje digitalizace je však to, že vlády musí poskytnout spolehlivý přístup k internetu po celé zemi, zvláště mimo města a v rozvojových zemích, a umožnit tak lidem přístup na světový trh.

Rovněž by měl být podporován obchod přes hranice, a to i v případě, že to přivede novou konkurenci. WTO upozornila, že ačkoliv byly prokázány přínosy otevřené a volné obchodní politiky a negativní následky omezující politiky a regulace, některé vlády stále ještě zavádějí opatření na ochranu domácích firem před zahraniční konkurencí. Nezmínila však přímo současné zásahy Spojených států proti Číně, EU a dalším zemím.

Obrat internetového obchodu se v letech 2013 až 2015 zvýšil o 56 procent na zhruba 25 bilionů dolarů (557,8 bilionu Kč). V roce 2016 stoupl na 27,7 bilionu dolarů, napsaly agentury DPA a Reuters.

Témata:  Světová obchodní organizace (WTO) ekonomika 3D tiskárny umělá inteligence (AI)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy