Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co vše podraží? Podívejte se na ceny u výrobců

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 4,5 %, ceny průmyslových výrobců o 0,3 %, ceny stavebních prací o 0,5 % a ceny tržních služeb pro podniky o 1,2 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 0,4 %. Ceny průmyslových výrobců byly vyšší o 3,2 %, ceny stavebních prací o 3,8 % a ceny tržních služeb pro podniky o 1,6 %. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).

Ceny u výrobců mohou naznačit budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v září klesla na 2,3 procenta ze srpnových 2,5 procenta, proti loňskému září zdražilo hlavně bydlení a potraviny.

V zemědělství ceny v září zpomalily meziroční pokles na 0,4 procenta ze srpnových 2,1 procenta. V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o čtyři procenta, v živočišné naopak klesly o 6,5 procenta.

Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 3,8 procenta, v srpnu meziročně stouply o 3,5 procenta. Tržní služby pro podniky v září zdražily o 1,6 procenta po růstu cen o 1,5 procenta v srpnu. V zahraničním obchodě v srpnu vývozní ceny zpomalily meziroční růst na 1,6 procenta ze srpnových 1,8 procenta. Dovozní ceny se v osmém měsíci zvýšily o 2,9 procenta, o měsíc dřív stouply o 2,5 procenta.

V zemích EU se ceny průmyslových výrobců v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,3 % (v červenci o 0,5 %). Ceny vzrostly ve všech členských státech EU. Nejvíce v Lotyšsku o 2,1 %. V Rakousku byly ceny vyšší o 0,4 %, v Německu a Polsku shodně o 0,3 %, informuje czso.cz.

Meziročně byly ceny v EU v srpnu vyšší o 4,7 % (v červenci o 4,9 %). Nejvíce se zvýšily v Dánsku o 10,3 %. Na Slovensku ceny vzrostly o 6,2 %, v Rakousku o 4,4 %, v Polsku o 3,8 %, v Německu o 3,1 %. Ceny klesly pouze v Irsku o 2,8 %.

Témata:  ekonomika průmysl zemědělci CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy