Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České domácnosti jsou bohatší. Výdaje stouply o 60 procent

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Český statistický úřad dnes zveřejnil národní účty za posledních dvacet let. Vyplývá z nich, že ve srovnání s rokem 1995 jsou české domácnosti bohatší. Jejich výdaje stouply reálně o 60 procent a proměnila se jejich struktura.

Za 20 let vzrostl podíl výdajů směřujících do bydlení z 21 procent na 27 procent. Naopak klesl podíl výdajů na potraviny z 19 na 17 procent a na obuv a oblečení ze šesti na čtyři procenta.

"Loni každý Čech utratil měsíčně v průměru 16.672 korun, z toho nejvíce za bydlení (4511 Kč), potraviny (2855 Kč) a dopravu (1547 Kč)," uvedl ředitel národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Výdaje domácností v první polovině sledovaného období rostly v průměru o 2,4 procenta za rok, zatímco ve druhé byl růst pozvolnější a činil průměrně 1,5 procenta ročně.

Průměrný měsíční příjem zaměstnance ve sledovaném období vzrostl z 8845 Kč na 23.320 Kč, průměrný měsíční příjem podnikatele ze 30.2280 Kč na 46.868 korun.

Témata:  domácnosti životní úroveň Český statistický úřad (ČSÚ) CZK (česká koruna)

Aktuálně se děje

16. května 2024 8:46

Fico je po operaci stabilizovaný, tvrdí úřady. Bojuje o život, píší média

Slovenský premiér Robert Fico je středečním atentátu nadále hospitalizován v nemocnici v v Banské Bystrici. Informace o jeho zdravotním stavu se ale rozcházejí. Televize Markíza dnes ráno uvedla, že je po několikahodinové operaci stále v ohrožení života. Podle prohlášení místopředsedy vlády Tomáše Taraby a státního tajemníka Filipa Kuffy je ale Ficův stav stabilizovaný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.