Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký rozpočet má rekordní deficit, ukázala data

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Deficit rozpočtu Spojených států za prvních deset měsíců fiskálního roku do konce července vystoupil na rekordních 2,81 bilionu dolarů (63,3 bilionu Kč). Na vině jsou dopady nového koronaviru a s tím spojená opatření na podporu ekonomiky. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí.

Za červenec deficit klesl meziročně i v porovnání s předchozím měsícem, a to na 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč). Vliv na to ale měly jen mimořádné faktory, zejména daně, jejichž splatnost byla kvůli koronaviru posunuta na polovinu července.

Schodek za červenec je relativně nízký v porovnání s předchozími měsíci, kdy se americká administrativa snažila oživit ekonomiku poznamenanou šířením viru. Meziročně se červencový schodek snížil o polovinu, v červnu pak deficit činil 864 miliard dolarů.

Za červenec v USA na daních vybrali rekordních 563 miliard dolarů (12,5 bilionu Kč). Vláda prodloužila termín pro podání daňového přiznání o čtvrt roku, tedy z 15. dubna na 15. července. Chtěla tím lidem usnadnit překonání prvotního náporu koronavirové krize.

Fiskální rok v USA začíná v říjnu a končí v září následujícího kalendářního roku.

Témata:  USA rozpočet

Aktuálně se děje

16. května 2024 8:46

Fico je po operaci stabilizovaný, tvrdí úřady. Bojuje o život, píší média

Slovenský premiér Robert Fico je středečním atentátu nadále hospitalizován v nemocnici v v Banské Bystrici. Informace o jeho zdravotním stavu se ale rozcházejí. Televize Markíza dnes ráno uvedla, že je po několikahodinové operaci stále v ohrožení života. Podle prohlášení místopředsedy vlády Tomáše Taraby a státního tajemníka Filipa Kuffy je ale Ficův stav stabilizovaný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.