Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blíží se ekonomická krize? Šéfové firem bijí na poplach

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Snížení tempa růstu globální ekonomiky v letošním roce očekává 53 procent generálních ředitelů významných firem po celém světě. Počet generálních ředitelů, kteří očekávají snížení tempa růstu světové ekonomiky za poslední dva roky prudce narostl a je rekordní, informovala dnes v tiskové zprávě dnes poradenská společnost PwC.

Globální průzkum názorů zhruba 1600 generálních ředitelů firem po celém světě dnes společnost představila v Davosu při příležitosti zahájení Světového ekonomického fóra (WEF). Loni snížení tempa růstu globální ekonomiky čekalo 29 procent respondentů a předloni pět procent.

I důvěra v růst výnosů vlastních společností je mezi šéfy firem nejnižší od krizového roku 2009. Pouze 27 procent ředitelů totiž rozhodně očekává růst výnosů. Manažeři se přitom podle průzkumu nejvíce obávají přílišné regulace, obchodních válek a nejistoty ohledně ekonomického růstu.

"Vzhledem k prodlužujícímu se obchodnímu napětí, geopolitickým konfliktům a nedostatku shody na řešení klimatické změny, není pokles očekávání ekonomického růstu příliš překvapující. Velikost propadu už ovšem překvapující je. Zmíněné problémy, se kterými se musí světová ekonomika vypořádat, přitom nejsou nové, i když jako nová se může zdát jejich intenzita a eskalace," uvedl předseda globální sítě PwC Bob Moritz.

Nejpesimističtější jsou šéfové firem v Severní Americe, kde předpovídá pomalejší růst globální ekonomiky než loni 63 procent ředitelů. Naopak region Střední a východní Evropy včetně ČR je letos nejméně pesimistický, když pokles tempa růstu světové ekonomiky očekává 43 procent oslovených ředitelů.

Průzkum PwC je založený na odpovědích od 1581 generálních ředitelů z 83 zemí včetně České republiky. Sběr dat probíhal v září a říjnu 2019. Vzorek je vážený podle velikosti HDP jednotlivých států. Celkem 46 procent společností, jejichž ředitelé se průzkumu účastnili, má roční tržby větší než jednu miliardu dolarů, 35 procent mezi 100 miliony a miliardou a 15 procent do 100 milionů dolarů. Z 55 procent jde o soukromě vlastněné společnosti.

Mezinárodní měnový fond dnes zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Zatímco letos čeká proti loňsku zrychlení tempa na 3,3 procenta, v příštím roce má tempo růstu dosáhnout 3,4 procenta. V říjnové prognóze MMF očekával letos růst o 3,4 procenta a příští rok o 3,6 procenta.

Témata:  Světové ekonomické forum ekonomika krize

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy