Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Celosvětový vývoz polovodičů do Ruska po sankcích Západu klesl o 90 procent

Dovoz a vývoz zboží
Dovoz a vývoz zboží
Foto: Pixabay

Světový vývoz polovodičů do Ruska po uvalení západních sankcí kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu klesl o 90 procent. Uvedla to dnes americká ministryně obchodu Gina Raimondová. Informovala o tom agentura Reuters.

Na výroční konferenci svého resortu Raimondová též uvedla, že omezení uvalená na ruské letecké odvětví sníží jeho schopnost generovat tržby a podporovat vojenské letectvo. "Rusko může být v příštích čtyřech letech nuceno postavit mimo provoz polovinu až dvě třetiny svých komerčních letadel, aby je mohlo využít pro náhradní díly," dodala.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v úterý zařadila pět čínských společností na černou listinu kvůli údajné podpoře průmyslové základny ruského vojska a obrany.

Západní státy reagovaly na ruskou invazi na Ukrajinu mimo jiné sankcemi na řadu ruských společností a oligarchů. Washington přislíbil, že bude jejich dodržování pečlivě sledovat a důsledně vymáhat.

Americká ministryně obchodu dnes zdůraznila, že pokud čínský výrobce SMIC dodává čipy do Ruska, Spojené státy ho "zavřou". "Co když se zjistí, že SMIC nebo jiné čínské polovodičové společnosti dodávají čipy do Ruska?" položila otázku Raimondová. "Zavřeme je, což můžeme, protože téměř všechny čipy na světě i v Číně se vyrábějí s použitím amerického vybavení a softwaru, a já hodlám tento závazek splnit, pokud to bude nutné," řekla.

Témata:  dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

20. května 2024 18:44

20. května 2024 13:17

Pavel tlačí na přijetí eura. Česko podle něj nemá na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.