Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny pohonných hmot: Víte, kolik kasíruje stát za vaší plnou nádrž? Asi budete překvapeni

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Svět je v krizi díky válečné situaci na Ukrajině, do které ho přivedl ruský prezident. V důsledku této situace se v České republice objevily na čerpacích stanicích extrémně vysoké ceny pohonných hmot. No a když jeden chudne, zákonitě někdo jiný musí bohatnout. V případě dnešních externě vysokých cen pohonných hmot chudne běžný motorista a "kapsu si mastí" stát. Víte kolik dělají daně z jedné plné nádrže?

Kolegové ze serveru AutoRoad.cz se podívali, z čeho se vlastně skládá cena benzínu a nafty. A co zjistily?

Jak většina z nás ví, za paliva se kromě DPH platí také spotřební daň. Což znamená, že motorista, který chce jezdit, musí platit daň z daně. A kolik to tedy je?

U nafty s průměrnou cenou 44,90 Kč jde do státní kasy 9,95 Kč na spotřební daní a 7,79 Kč na DPH. Celkem tedy 17,74 Kč za každý natankovaný litr nafty. Při plné nádrži je to pak 887 Kč, takže asi 39,5% z celkové sumy. Lepší, než u benzínu, ale i tak je to hodně peněz.

                   státu za 1 litr            za plnou 50 l nádrž 

benzínu      20,45 Kč                       1022,50 Kč

nafty           17,74 Kč                         887,00 Kč

Témata:  pohonné hmoty čerpací stanice

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.