Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika zamrzává. Růst zpomalil a podle analytika bude ještě hůř

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku zpomalila meziroční růst na 2,7 procenta z 2,8 procenta v prvním čtvrtletí. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletně se HDP zvýšil o 0,6 procenta.

Růst ovlivnila především spotřeba českých domácností, výrazně k němu přispěla ale i zahraniční poptávka. "Příznivý vývoj přitom zaznamenala většina odvětví ekonomiky, přičemž nejvíce přispěla odvětví obchodu, pohostinství a ubytování. Dařilo se i průmyslu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Naopak ale pokračuje zpomalování růstu investiční aktivity.

"Za celý letošní rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,7 procenta. Hlavním tahounem by měla zůstat spotřeba domácností. Investice v letošním roce své tempo mírně zvolní, čisté exporty budou domácí ekonomiku brzdit," uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka. V příštím roce by ale podle něj měla ekonomika zpomalit na 2,1 procenta.

"Domácí ekonomika sice stále roste lehce nad svým potenciálem, ale na obzoru je výrazné riziko jejího zpomalení a to i bez dalšího utažení měnové politiky," dodal Brožka. Od České národní banky tak v příštích dvanácti měsících nečeká změnu úrokových sazeb.

Údaje o vývoji ekonomiky dnes zveřejnilo také Německo, které je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem Česka. Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu.

Témata:  ekonomika HDP ČR Český statistický úřad

Související

Aktuálně se děje

22. října 2025 9:48

Tragédie na Plzeňsku. Z nehody je pokus o vraždu, dívka zemřela v nemocnici

Okolnosti pondělní tragédie na Plzeňsku se začínají vyjasňovat. Policie překvalifikovala nehodu dvou vozidel na pokus o vraždu. Řidička, v jejímž autě sedělo dítě, které následně v nemocnici zemřelo, byla při havárii pod vlivem alkoholu i omamných látek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jak Aliance pro cloudovou bezpečnost nastavuje standardy, které chrání vaše cloudové technologie

Jak Aliance pro cloudovou bezpečnost nastavuje standardy, které chrání vaše cloudové technologie

Když se řekne cloud, většina z nás si vybaví rychlost, flexibilitu a neomezený prostor. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, kdo vlastně přináší doporučení a osvědčené postupy, aby tento prostor nebyl „divokým západem“ digitálního světa? V době, kdy se do cloudu přesouvají i kritické služby státu a zdravotnictví, už nejde jen o pohodlí, ale i o otázku bezpečnosti a důvěry. A právě proto vznikla mezinárodní komunita odborníků – Aliance pro cloudovou bezpečnost (CSA). Jejím cílem je sjednocovat standardy a sdílet know-how napříč trhem. V článku se podíváme, co dělá a proč její práce může zajímat i vás.