Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB ruší přísná pravidla hypoték. Jakých podmínek se změny týkají?

ČNB ruší přísná pravidla hypoték. Jakých podmínek se změny týkají?
ČNB ruší přísná pravidla hypoték. Jakých podmínek se změny týkají?
Foto: stockphotosecrets.com

PR článek - V posledních letech jsme byli svědky zpřísňování. Hypotékám se pořádně utáhly kohoutky, mnozí, kteří dříve bez problémů půjčku na bydlení získali, by si po stanovení nových pravidel mohli o vlastním bydlení nechat jen zdát. Koronavirová krize ale přiměla Českou národní banku úvěrové ukazatele pro posouzení žádostí o nové hypotéky přehodnotit.

Podmínky pro získání hypotéky zmírní, nová pravidla se budou týkat hned tří úvěrových ukazatelů, rozhodla o tom bankovní rada ČNB ve středu 1. dubna.

Lidem zbude více úspor, banky začnou poskytovat 90% hypotéky

Zatímco ještě letos v prvním čtvrtletí platilo, že LTV nesmí přesáhnout 80 %, dnes už banky mohou povolit 90 %. Znamená to tedy, že vzroste limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti. Žadatelům tak při sjednání hypotéky budou stačit vlastní zdroje ve výši 10 % z hodnoty domu či bytu, nikoliv dříve požadovaných 20 %.

Kromě toho, že lidé si budou moci pošetřit úspory, bude ulehčeno i samotným bankám. Z celkového objemu hypoték totiž mohly doposud poskytnout hypotéky s LTV 80 až 90 ve výši 15 %, toto omezení se nyní zcela ruší.

Na hypotéku nově dosáhnou i více zadlužení klienti

Jako poslední vstoupily v platnost ukazatele DSTI a DTI, v rámci kterých banky posuzují zadluženost klienta. I jejich pravidla se s koronavirovou pandemií změní. DSTI je limit, který omezuje maximální výši měsíční splátky. Současný limit nesmí překročit 45 % čistého měsíčního příjmu, nově ale pro banky bude rozhodná hranice 50 %.

Do výše splátek se počítají všechny splátky úvěrů, ať už nebankovní půjčky, spotřebitelské úvěry, půjčky online, kreditky či kontokorent, zároveň je do limitu zahrnuta už i splátka požadované hypotéky. Všechny dluhy pak hrají prim také u DTI, tedy ukazatele, který zohledňuje poměr celkového zadlužení proti celkovým ročním čistým příjmům. Tento parametr ale nyní při posuzování žádosti bude zcela vynechán.

Proč podmínky pro získání hypotéky zmírňují?

V minulosti došlo ke zpřísnění hypoték kvůli nadměrnému zadlužování domácností. Lidé byli optimističtí a půjčka pro ně nepředstavovala v době prosperity žádné velké riziko. Jakmile se člověk dostal do úzkých, využil sloučení půjček, popřípadě refinancování. I proto centrální banka rozhodla, že zbytečnému předlužování zabrání zpřísnění podmínek.

Nyní v době, kdy ekonomika upadá do recese, se ale mohou zdát nastavené limity jako velmi přísné. Očekávaná vyšší nezaměstnanost a nižší příjmy mohou vést až k ochlazení na hypotečním trhu, tomu chce ČNB předejít. Od aktuálního zmírnění si centrální banka slibuje, že se zvýší poptávka po vlastním bydlení u klientů, kteří nebudou tolik zasaženi současnou koronavirovou krizí. Navíc vláda chce podpořit realitní trh i zrušením 4% daně z nabytí nemovitosti, což by kupující mohlo ještě více motivovat.

Témata:  pr článek hypotéky

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy