Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firmy, co nově nebudou platit DPH, mají čas na odhlášení do čtvrtka

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z přidané hodnoty (DPH), mají čas do čtvrtka na podání mimořádné žádosti o zrušení registrace. Zároveň tím získávají možnost vstoupit od 1. ledna do režimu paušální daně. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Pokud firmy o zrušení registrace k DPH nyní nepožádají, mohou tak učinit až ve standardním termínu s účinností od února.

Zvýšení limitu tržeb pro odvod DPH z jednoho na dva miliony korun stanovila novela daňového zákona, kterou na konci listopadu podepsal prezident Miloš Zeman. Firmy, které dosud nebyly plátci DPH a v listopadu a v prosinci nepřekročí dvoumilionový objem tržeb, tak nebudou muset podávat žádost o registraci k této dani.

Firmám, které dosud DPH platily, ale nově tuto povinnost mít nebudou, dává zákon možnost podat do 8. prosince žádost o zrušení registrace. "Tím bude také stávajícím subjektům s obratem nad jeden milion korun, ale méně než dva miliony korun nově umožněno reálně vstoupit do paušálního režimu daně z příjmů fyzických osob pro rok 2023. Tento režim není určen pro plátce daně z přidané hodnoty," uvedlo ministerstvo financí.

Ministerstvo zároveň upozornilo, že žádost o zrušení registrace k DPH lze podat pouze elektronicky. Firmy k tomu využijí formulář Žádost o zrušení registrace, který je k dispozici na portálu www.mojedane.cz.

Témata:  firmy daně

Aktuálně se děje

20. května 2024 18:44

20. května 2024 12:47

Kondoluje Putin, Erdogan i Hamás. Svět reaguje na smrt íránského lídra Raísího

Pákistán prohlásil pondělí za den smutku na památku íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který zahynul při havárii vrtulníku v íránské provincii Východní Azerba. Na sociálních sítích o tom informoval pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf, který vyjádřil soustrast a solidaritu "s bratrským Íránem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.