Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

G7 řeší, jak zabránit Rusku profitovat z vysokých cen energií

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Skupina velkých světových ekonomik G7 zkoumá všechny možnosti, jak zabránit Rusku profitovat z vysokých cen energií. Zvažovaná opatření zahrnují mimo jiné blokování dopravy ruské ropy, pokud bude nakoupena za vyšší než stanovenou cenu. Uvedli to dnes ministři zahraničí G7 v prohlášení, které zveřejnila Británie.

"Při postupném vyřazování ruských energií z našich domácích trhů budeme usilovat o vytvoření mechanismů, které sníží příjmy Ruska z uhlovodíků, podpoří stabilitu na globálních energetických trzích a minimalizují negativní ekonomické dopady, zejména u zemí s nízkými a středně vysokými příjmy," píše se v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. Skupina G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Německo, Francii, Itálii a Británii.

Vysoký představitel G7, který si nepřál být jmenován, minulý týden agentuře Reuters řekl, že skupina chce do 5. prosince zavést cenový strop na ruskou ropu. Dodal, že G7 se tak chce časově sladit s kroky Evropské unie. Ta se už dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty.

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová minulý měsíc připomněla, že Rusko nebude dodávat ropu zemím, které se rozhodnou cenový strop zavést. Dodala, že zavedení takového cenového stropu by vedlo k růstu světových cen ropy.

V dnešním prohlášení G7 uvedla, že zvažuje zákaz všech služeb umožňujících transport ruské ropy s výjimkou případů, kdy bude ropa nakoupena za cenu "dohodnutou při konzultacích s mezinárodními partnery", případně levněji.

Témata:  G7 Rusko zemní plyn

Aktuálně se děje

18. května 2024 18:43

Meteorologové se zabývají podezřením na tornádo na Ústecku

Na Ústecku se v sobotu odpoledne možná vyskytlo tornádo, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Podle meteorologů šlo případně o velmi slabé tornádo. Škody hlášeny nejsou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.