Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Index nákupních manažerů: Podmínky v průmyslu se v srpnu zhoršily

Průmysl
Průmysl
Foto: Pixmac

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v srpnu zhoršily vzhledem k dalšímu snížení objemů výroby i nových zakázek. Index nákupních manažerů (PMI) činil stejně jako v červenci 46,8 bodu. Šlo o druhý největší pokles od června 2020. Informovala tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

Poslední data podle firmy ukázala na silné zhoršení zdraví sektoru a třetí měsíční pokles. Propad nových zakázek byl nejprudší za více než dva roky následkem oslabení domácí i zahraniční poptávky.

Další redukce tlaku na kapacity se projevila nižší rozpracovaností a vedla také k poklesu zaměstnanosti, uvedla společnost.

"Srpnová data signalizovala další zhoršení provozních podmínek v českém zpracovatelském sektoru s poklesem výroby i nových zakázek. Celkový i zahraniční obchod se propadl rychleji a firmy omezily nákupy i nábory ve snaze snížit výdaje," řekla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.

Témata:  průmysl

Aktuálně se děje

20. května 2024 18:44

20. května 2024 8:20

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničí zemřeli při pádu vrtulníku

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.