Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonská ekonomika kvůli inflaci a globálnímu zpomalení nečekaně klesla

Japonsko, ilustrační foto
Japonsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem nečekaně klesla o 0,3 procenta. Na vině je vysoká inflace, která brzdí spotřebu, slabý jen a zpomalení globální ekonomiky. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedla japonská vláda. V přepočtu na celý rok ekonomika klesla o 1,2 procenta. Je to první pokles ekonomiky za čtyři kvartály.

Analytici odhadovali, že třetí největší ekonomika mezičtvrtletně o 0,3 procenta vzroste. V přepočtu na celý rok měla podle jejich výpočtů ekonomika přidat 1,1 procenta.

Japonská ekonomika jen těžce oživuje, přestože už byla zrušena protiepidemická opatření. Čelí sílícímu tlaku rostoucí globální inflace, prudkému zvyšování úrokových sazeb po celém světě a dopadům války na Ukrajině. Potýká se také s poklesem jenu na 32letá minima vůči dolaru, což zvedá cenu všeho od paliva po potraviny.

Nejnovější údaje o hrubém domácím produktu (HDP) jsou špatnou zprávou pro vládu premiéra Fumia Kišidy, uvedla agentura DPA. Tokio právě oznámilo stimulační balíček v hodnotě mnoha miliard dolarů.

Analytik Takeši Minami z výzkumného institutu Norinchukin uvedl, že kontrakce byla překvapením. Pomohlo sice omezení proticovidových opatření, ale výhled podle něj zatemňuje nejistota ohledně možného nárůstu onemocnění covidem-19.

Ekonomové však očekávají, že se třetí největší světová ekonomika vyhne recesi. "Očekáváme návrat do expanze" do konce roku 2022, uvedl japonský ekonom Darren Tay ze společnosti Capital Economics. Japonská ekonomika "bude těžit z oživení příjezdového cestovního ruchu a silnější obchodní bilance. Ale virová rizika a rostoucí inflace omezí rozsah oživení," dodal.

Témata:  Japonsko ekonomika

Aktuálně se děje

16. května 2024 15:46

Fico má po útoku rozsáhlá zranění. Některé věci se bud muset učit znovu

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák dnes na tiskové konferenci uvedl, že rozsah zranění u premiéra Roberta Fica, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami vypálenými atentátníkem, je tak rozsáhlý, že odpověď organismu může být ještě náročná. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.