Stavební produkce v Česku po únorovém růstu o více než pět procent v březnu reálně meziročně klesla o 2,3 procenta. Dopad epidemie koronaviru se negativně odrazil zejména v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Naopak inženýrské stavitelství, do kterého patří z velké části dopravní infrastruktura, rostlo také v březnu, i když pomalejším tempem.
Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla stavební produkce nižší o 3,1 procenta.
Výroba v pozemní stavitelství se proti loňskému březnu snížila o 5,4 procenta. V únoru rostla o 2,1 procenta. Produkce v inženýrském stavitelství byla v březnu meziročně vyšší o 10,4 procenta, v únoru byl ale její růst téměř 22 procent.
„Současná situace se odrazila zejména v produkci pozemního stavitelství, inženýrské stavby si dynamiku dokázaly udržet. Statistika stavebních povolení a bytové výstavby byla zčásti ovlivněna omezenou činností úřadů i sníženým zájmem stavebníků,“ říká Petra Cuřínová z ČSÚ.
— ČSÚ (@statistickyurad) May 7, 2020
Stavební úřady v březnu vydaly 6222 stavebních povolení, meziročně o 14,0 procent méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 29 miliard korun, což byl pokles o 17,4 procenta. "Statistika stavebních povolení a bytové výstavby byla zčásti ovlivněna omezenou činností stavebních úřadů i sníženým zájmem stavebníků," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Počet zahájených bytů meziročně klesl o více než 30 procent na 2947 bytů. Dokončených bytů ubylo o téměř sedm procent na 2226 bytů. V obou případech se výrazněji snižoval počet bytů v bytových domech, bytů v rodinných domech ubývalo také, ovšem pomaleji.
"Průmysl v březnu 2020 ztratil řádově desetinu své obvyklé produkce, z větší části v souvislosti s přijatými opatřeními proti šíření koronaviru. Práce ve stavebnictví, na rozdíl od průmyslu, byly omezeny méně. V obou odvětvích se však meziročně snížil objem nově uzavřených zakázek," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v březnu meziročně snížil o 1,2 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 3,4 procenta.
Průmyslová výroba v České republice očištěná o vliv počtu pracovních dnů zrychlila v březnu meziroční pokles na 10,8 procenta z únorových 0,9 procenta. Víc se propadla naposledy v červenci 2009 za hospodářské krize. Bez očištění se průmysl v březnu meziročně propadl o 8,4 procenta, nejvýrazněji od července 2016.
"Průmysl v březnu 2020 ztratil řádově desetinu své obvyklé produkce, z větší části v souvislosti s přijatými opatřeními proti šíření koronaviru," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. V březnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem. Proti únoru po vyloučení sezonních vlivů se průmyslová výroba snížila o 8,7 procenta.
⚙️ Průmyslová produkce v březnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 10,8 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 8,7 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 15,7 % ??https://t.co/1wCQVchfno #rychlainformace #čsú pic.twitter.com/6gHyNxX70I
— ČSÚ (@statistickyurad) May 7, 2020
K meziroční změně průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba vozidel, která klesla o víc než čtvrtinu. Kovodělná výroba se snížila o 8,3 procenta. Výroba naopak vzrostla v potravinářském průmyslu o 6,9 procenta a také třeba v papírenství o 12,9 procenta a ve zpracování dřeva o 8,8 procenta.
Hodnota nových zakázek v březnu meziročně klesla o 15,7 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 13,1 procenta, tuzemských nových zakázek ubylo 21 procent. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v březnu proti loňsku klesly o 9,5 procenta, výrazněji u přímého vývozu než na domácím trhu.
Zaměstnanců průměrně evidovaných v průmyslu v březnu meziročně ubylo 2,6 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda proti březnu 2019 vzrostla o 3,2 procenta.
Analytici: Propad průmyslu se v dubnu ještě prohloubí
"Na průmysl dolehly v březnu známky pandemie koronaviru, náraz byl však mírnější, než se očekávalo. Výsledek nicméně téměř kopíroval o něco dříve zveřejněný propad průmyslu v Německu," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Pandemie se podle něj promítla do poklesu produkce napříč téměř všemi klíčovými odvětvími. Nebylo velkým překvapením, že dopad nejvíc pocítil sektor výroby aut se zhruba čtvrtinovým meziročním poklesem produkce, dodal.
"Výsledek průmyslové výroby byl mírně lepší, než trh očekával. To je dobrá zpráva, ale s minimálním vlivem na kurz koruny," doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka. Ekonomika podle něj operuje výrazně pod svým potenciálem a návrat na původní úrovně je velkým otazníkem. I dnešní údaj o vývoji průmyslové výroby je tak spíše argumentem ve prospěch dalšího snížení úrokových sazeb České národní banky, poznamenal.
Český průmysl nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Ještě dubnová data dramaticky ovlivní preventivními odstávky a ztížené výrobní podmínky i tam, kde dále existuje poptávka, upozornil analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Ani po případném návratu ke standardnímu režimu ale podle něho nebude vyhráno. Drtivý propad ekonomického výkonu v Evropě i ve světě se zákonitě projeví i sníženou poptávkou po průmyslovém zboží. "Průmyslová recese se tak bude táhnout dlouhé měsíce a do kladných hodnot se zřejmě letos již nepodíváme," podotkl.
V meziročním vyjádření bude výroba s veškerou pravděpodobností klesat po celý zbytek letošního roku, jakkoliv by měly březen a duben představovat co do tempa poklesu to nejhorší období, souhlasil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Za rok 2019 průmyslová výroba klesla o 0,2 procenta, letos se podle něj propad řádově prohloubí. Orientačně pro celý rok 2020 Jáč pracuje s poklesem o sedm procent. Nejistota je ale výrazná a snadno si lze představit i výraznější pokles, uzavřel.
Témata: stavebnictví, průmysl, ekonomika, Český statistický úřad, Česká republika
Související
11. října 2024 11:13
8. října 2024 10:48
27. srpna 2024 6:58
24. května 2023 10:58
9. května 2023 11:51
24. března 2023 12:13