reklama

Lednový export z Ruska do Číny meziročně klesl o 21 procent na 620.000 tun. V prvních deseti únorových dnech se podle ruského listu Izvestija, který se odvolává na údaje ruské celní správy, snížil na polovinu - 118.000 tun.

Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Nakažených je přes 74.000. Dosavadní opatření proti šíření epidemie narušila turistiku i další odvětví. Některé čínské podniky se sice začínají vracet k běžné činnosti, většina se ale ani tak nevyhne značným ztrátám.

Ty dopadnou i na Rusko, kterému prodloužená uzávěrka některých čínských továren podle Bloombergu škodí obzvlášť. Ruský prezident Vladimir Putin totiž od uvalení západních sankcí v roce 2014 prosazuje, aby se ruská ekonomika přeorientovala směrem na východ. Ohrožení růstu přichází v době, kdy se Putin snaží ruské hospodářství povzbudit po letech stagnace zvyšováním výdajů.

"Zpomalení čínské ekonomiky je pro ruský obchod vážné riziko," řekla Bloombergu hlavní ruská analytička v Nordea Bank v Moskvě Taťána Jevdokimová. "Čím déle potrvá snížená aktivita v Číně, tím vyšší je riziko, že se výrazně přeruší logistické řetězce a výroba, což se v následujících čtvrtletích nedožene," dodala.

Čína je pro Rusko nejdůležitějším obchodním partnerem. Objem vzájemné obchodní výměny činil podle údajů Bloombergu v roce 2018 zhruba 110 miliard dolarů (2,5 bilionu Kč). Obě země od sebe dělí více než čtyři tisíce kilometrů dlouhá hranice, kterou Rusko uzavřelo pro osobní dopravu k 31. lednu. Přeshraniční nákladní doprava funguje i nadále.

Ruskou ekonomiku postihl i pokles globálních cen ropy způsobený propadem poptávky. Data ale snížení ruských ropných dodávek do Číny od začátku roku neukazují.

Možné obavy z nejnovějších obchodních údajů dnes v Moskvě mírnil náměstek ministra financí Vladimir Kolyčev. Novinářům řekl, že bilaterální obchod je v lednu nižší vždy kvůli ruskému dlouhému novoročnímu volnu.