Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize klepe na dveře? Důvěra v českou ekonomiku upadá

Podnikatelé, ilustrační foto
Podnikatelé, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Důvěra v českou ekonomiku v lednu oslabila z prosincových 99,1 bodu na 98,1 bodu, a dostala se tak na nejnižší úroveň od léta 2014. Hlavní příčinou byl pokles důvěry spotřebitelů. Mezi podnikateli se nálada meziměsíčně téměř nezměnila.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání se snížil indikátor důvěry podnikatelů i spotřebitelů.

Index důvěry spotřebitelů v lednu poklesl o 5,2 bodu na hodnotu 104,8 bodu. "Spotřebitelé se na začátku nového roku více obávají zhoršení celkové hospodářské situace a zároveň uvažují, že budou méně spořit," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Celková důvěra v ekonomiku se v lednu 2020 meziměsíčně snížila, a to zejména vlivem poklesu důvěry mezi spotřebiteli. Ve srovnání s lednem 2019 jsou nižší souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů i indikátor důvěry spotřebitelů: https://t.co/CKlO52FucZ#čsú

— ČSÚ (@statistickyurad) January 24, 2020

Obavy spotřebitelů z růstu nezaměstnanosti se v lednu podle statistiků téměř nezměnily. Téměř beze změny zůstaly i obavy z růstu cen.

Důvěra mezi podnikateli se začátkem letošního roku meziměsíčně snížila v průmyslu a ve stavebnictví. Naopak v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb se zvýšila.

V průmyslu klesl index důvěry o 1,9 bodu na 91,1 bodu. "V průmyslu se značná část podniků potýká s nedostatečnou poptávkou. V některých dílčích odvětvích průmyslu a ve stavebnictví je ale stále významnou limitující bariérou růstu produkce nedostatek zaměstnanců", vysvětluje příčiny Obst.

Meziměsíčně méně optimističtí byli kromě průmyslníků také podnikatelé ve stavebnictví. Indikátor jejich důvěry poklesl o 2,4 na 123,9 bodu. Kromě nedostatku zaměstnanců pociťují stavebníci také nedostatečnou poptávku.

Optimističtěji naladění byli v lednu obchodníci a poskytovatelé služeb. Důvěra v odvětví obchodu se meziměsíčně zvýšila o 3,7 bodu na 98,3 bodu. Ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru se důvěra meziměsíčně zvýšila o 1,4 na 99,4 bodu.

ČSÚ od začátku letošního roku upravil způsob výpočtu indexů důvěry. Bázi indexů již netvoří průměr z roku 2005, ale dlouhodobý průměr celé časové řady. "Pro rok 2020 bude bazické období vypočteno jako průměr údajů za období 2003 až 2019," uvádí ČSÚ. Nový způsob poskytuje podle statistiků vhodnější základnu pro posuzování úrovně současného sentimentu.

Témata:  ekonomika podnikatelé Český statistický úřad průmysl

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.