Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize klepe na dveře? Ekonomika v Německu na tom není dobře

EUR - evropská měna
EUR - evropská měna
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Pokles aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny se v prosinci prohloubil. Index, který ji měří, klesl jedenáctý měsíc po sobě, i když méně, než se čekalo. Vyplývá to z údajů společnosti IHS Markit, které jsou založeny na průzkumu mezi nákupními manažery. Podmínky se zhoršily v Německu i v Itálii, naopak Francie si udržela mírný růst.

Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor v prosinci za eurozónu klesl na 46,3 bodu z listopadových 46,9 bodu. Očekával se ale pokles až na 45,9 bodu. Pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity v odvětví, je index nicméně už od loňského února.

"Výrobci v eurozóně hlásí chmurný konec roku 2019," řekl hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. "I když ohledně nadcházejícího roku jsou firmy o něco optimističtěji, čeká nás před návratem k růstu ještě dlouhá cesta. Objem nových objednávek dál klesá, téměř nejrychleji za posledních sedm let," dodal.

?? Eurozone Manufacturing PMI at 46.3 in December (Nov: 46.9), pointing to a further strong deterioration in the region's goods sector. Q4 average posts at 46.4, level with Q3 and the lowest for 7 years. More here: https://t.co/T1igcxqvAY pic.twitter.com/rBnOsr646f

— IHS Markit PMI™ (@IHSMarkitPMI) January 2, 2020

Index, který měří nové objednávky, klesl na 46,6 bodu z listopadových 46,7 bodu. Klesal přitom celý uplynulý rok. Fakt, že firmy neočekávají v budoucnu zlepšení, potvrzují i nižší nákupy surovin a snižování počtu zaměstnanců.

Index PMI pro Německo klesl na 43,7 z listopadových 44,1 bodu, což byla nejvyšší hodnota za pět měsíců. Konečná hodnota za prosinec je mírně nad předběžným údajem 43,4 bodu, zůstává ale hluboko pod hranicí 50 bodů, nad kterou by musel vystoupit, aby se aktivita opět zvyšovala. Zpracovatelský sektor se v Německu na celkové ekonomické aktivitě podílí zhruba z jedné pětiny.

Index PMI pro Itálii za prosinec klesl na 46,2 z listopadových 47,6 bodu, pro Španělsko na 47,4 ze 47,5 bodu v listopadu. Naopak ve Francii se index drží nad 50 body, tedy v růstovém pásmu, i když klesl na 50,4 z předchozích 51,7 bodu, kde byl v listopadu.

Aktivita zpracovatelského sektoru v Británii, která není členem eurozóny, klesala nejrychleji od roku 2012. Částečně je to výsledek tvorby zásob kvůli brexitu. Index PMI klesl na 45,6 z listopadových 49,1 bodu, a je tak nejníže od července 2012.

Také podmínky v českém zpracovatelském sektoru zůstávají špatné. Index PMI v prosinci vystoupil na 43,6 bodu z listopadových 43,5 bodu. Jde o jednu z nejnižších hodnot od krizového období roku 2009.

Témata:  eurozóna průmysl ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 21:24

Sean „Diddy“ Combs byl uznán vinným ze dvou trestných činů. Většiny obvinění ho soud zprostil

Sean „Diddy“ Combs byl ve středu uznán vinným ze dvou federálních trestných činů přepravy za účelem prostituce, zatímco byl zproštěn nejvážnějších obvinění ze spiknutí za účelem vydírání (RICO) a obchodování s lidmi. Rozhodnutí poroty, které přišlo po týdnech výpovědí a důkazů, znamená částečné vítězství pro hudebního magnáta – avšak s přetrvávajícími právními hrozbami a trvalými dopady na jeho reputaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.