Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MMF varoval USA. Velké části populace se může snížit životní úroveň

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Ekonomika Spojených států by letos měla klesnout o 6,6 procenta kvůli šoku způsobenému pandemií nemoci covid-19. Opětovný růst nově nakažených a systémové zvýšení chudoby by však mohly tento výhled zhoršit, varovali dnes zaměstnanci Mezinárodního měnového fondu (MMF). Obnova ekonomiky a návrat aktivity na úroveň před pandemií bude také podle MMF pravděpodobně trvat delší dobu.

Zaměstnanci dokončili pravidelnou revizi vývoje největší světové ekonomiky. Ve zprávě po ukončení revize varovali i před dalšími riziky, včetně vysokého růstu zadlužení vlády a firem a výhledu dlouhého období nízké nebo dokonce negativní inflace.

Američtí politici jednali podle MMF rychle a rozhodně, aby ochránili americké životy a podniky. Bude však potřeba učinit další kroky, aby se zvýšila poptávka a pomohlo se nejvíce zranitelným.

Spojené státy jsou pandemií nejvíce zasaženou zemí na světě. Nemocí covid-19 se zda nakazilo více než 3,5 milionu obyvatel a zemřelo téměř 140.000. Ve čtvrtek přibylo rekordních 77.000 nově nemocných, uvedla agentura Reuters.

MMF upozornil na varovné signály, podle kterých krize nejhůře zasáhla chudé Američany a rasové menšiny a povede k systémovému nárůstu chudoby. To by zvýšilo rizika pro celou ekonomiku a mohlo by to přispět k sociálním nepokojům.

"Před námi je nebezpečí, že velká část americké populace bude muset v nadcházejících několika letech bojovat s významným zhoršením životní úrovně a významnými ekonomickými problémy," uvádí se ve zprávě. To může dále oslabit poptávku a dlouhodobě ohrozit ekonomický růst.

Podle MMF by USA měly také přehodnotit současné obchodní restrikce a zvyšování cel, které podkopávají stabilitu globálního obchodu. Americký finanční systém se sice zatím ukázal být odolný, krize je však stále v počáteční fázi.

Témata:  Mezinárodní měnový fond (MMF) USA ekonomika

Aktuálně se děje

16. května 2024 8:46

Fico je po operaci stabilizovaný, tvrdí úřady. Bojuje o život, píší média

Slovenský premiér Robert Fico je středečním atentátu nadále hospitalizován v nemocnici v v Banské Bystrici. Informace o jeho zdravotním stavu se ale rozcházejí. Televize Markíza dnes ráno uvedla, že je po několikahodinové operaci stále v ohrožení života. Podle prohlášení místopředsedy vlády Tomáše Taraby a státního tajemníka Filipa Kuffy je ale Ficův stav stabilizovaný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.