Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MMF zhoršil výhled růstu české ekonomiky

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled české ekonomiky na letošní rok. Nyní počítá s růstem o 4,2 procenta, zatímco loni na podzim čekal vzestup o 5,1 procenta. Fond to dnes uvedl ve svém jarním výhledu. Výrazně hůř si povede i Slovensko, kterému fond zhoršil výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) na letošní rok na 4,7 procenta z podzimní prognózy 6,9 procenta.

Ve Washingtonu se tento týden koná jarní zasedání MMF a Světové banky (SB), kvůli pandemii ale pouze virtuálně. Výkonná ředitelka fondu Kristalina Georgieová už minulý týden naznačila, že MMF se chystá výhled za celý svět zlepšit, což zdůvodnila rozsáhlými stimulačními opatřeními ve Spojených státech a pokračujícím očkováním proti covidu-19. Globální ekonomika tak podle fondu letos vykáže šestiprocentní růst, zatímco na podzim fond očekával růst o 5,2 procenta.

Jarní výhled mimo jiné ukazuje, že inflace v České republice v letošním roce klesne, stále však bude vyšší než v mnoha jiných evropských zemích. Například na Slovensku, které je členem eurozóny, ji fond odhaduje zhruba na poloviční úrovni.

V Maďarsku a Polsku, které spolu s Českem a Slovenskem tvoří takzvanou visegrádskou čtyřku (V4), ale měnový fond inflaci předpovídá ještě vyšší než v České republice.

 

Témata:  Mezinárodní měnový fond (MMF) ekonomika

Aktuálně se děje

16. května 2024 18:37

Ukrajinci dosáhli zlepšení situace v Charkovské oblasti, tvrdí prezident i armáda

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že obráncům se podařilo částečně stabilizovat situaci v pohraniční části Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda dnes sdělila, že na některých místech zastavila ruský postup. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.