reklama

Bloomberg připomíná, že nákaza, která způsobuje nemoc COVID-19, se nyní výrazně šíří především v Jižní Koreji, Itálii a Íránu a první mrtvé hlásí Spojené státy. Další vývoj lze předvídat jen s obtížemi, a proto jsou jakékoli odhady dopadů na jednotlivé země a sektory a jejich rozsah jen nepřesné, zdůrazňuje.

Ve svých výpočtech proto analytici vycházeli z čínské zkušenosti, protože z této země se virus začal koncem loňského roku šířit. V Číně se propadl prodej automobilů o 80 procent, osobní doprava zaznamenala pokles o 85 procent a průzkumy nálady v podnikatelském sektoru dosahují rekordních minim. Zaměřili se také na rozložení případů v jiných zemích a odhady rizik pro globální dodavatelské řetězce, v nichž hraje tato země klíčovou roli nejen jako dodavatel, ale i z hlediska poptávky.

Ve svém nejhorším scénáři analytici Bloombergu počítají s globální pandemií. V takovém případě by se globální hospodářský růst zastavil. Pokles by se vedle japonské ekonomiky a ekonomiky eurozóny nevyhnul ani ekonomice Spojených států, což by mohlo změnit výsledek tamních prezidentských voleb. Čínská ekonomika by v takovém případě letos přidala jen 3,5 procenta - a vzrostla by tak nejpomalejším tempem od roku 1980, kdy tehdejší čínský prezident Teng Siao-pching teprve uváděl do chodu zásadní ekonomické reformy.

Varovné signály přicházejí i odjinud. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila tento týden svůj odhad globálního růstu na 2,4 z 2,9 procenta a varovala, že by mohl zpomalit až na 1,5 procenta. S globálním poklesem ekonomiky počítá v první polovině roku společnost Goldman Sachs. Nejnovější prognózy růstu HDP za první čtvrtletí v Číně se pohybují v širokém rozpětí mezi 5,8 a minus 0,5 procenta - což vysokou míru nejistoty jen podtrhuje, píše Bloomberg.