Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo čeká šok? Ekonomika se může propadnout až o 20 procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německá ekonomika letos patrně vykáže pokles o pět až 20 procent, podle toho, jak dlouho potrvají restriktivní opatření, která jsou reakcí na pandemii způsobenou koronavirem. Agentuře Reuters to dnes řekl ekonom institutu Ifo Klaus Wohlrabe. Institut rovněž uvedl, že podnikatelská nálada v Německu se v březnu propadla nejníže od července 2009. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

Index podnikatelské nálady na březen podle konečných údajů institutu klesl na 86,1 bodu z únorových 96 bodů. To představuje nejprudší propad od znovusjednocení země před téměř 30 lety. Údaje signalizují, že německá ekonomika kvůli dopadům koronaviru směřuje do recese, uvedla agentura Reuters.

"Německé hospodářství zažívá šok," upozornil šéf Ifo Clemens Fuest. "Očekávání podniků se zhoršila jako nikdy dříve. Také hodnocení současné situace je výrazně horší," dodal. Index podnikatelské nálady je založen na průzkumu mezi zhruba devíti tisíci německých firem v průmyslu, službách, obchodě a stavebnictví.

Wohlrabe předpokládá, že německá ekonomika nyní projde hlubokou recesí, která se definuje jako minimálně dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu (HDP) za sebou. Ekonom Carsten Brzeski ze společnosti ING pak prohlásil, že termín "recese" není dostatečně výstižný k popisu ekonomiky, která se ze dne na den téměř zastavila.

++EILMELDUNG++ #ifoGeschäftsklimaindex bricht ein - Der ifo Geschäftsklimaindex ist im März auf 86,1 Punkte eingebrochen, nach 96,0 Punkten im Februar. Die deutsche Wirtschaft steht unter Schock.?? pic.twitter.com/Hy7FNLAP2U

— ifo Institut (@ifo_Institut) March 25, 2020

Němečtí zákonodárci nyní diskutují o souboru opatření na podporu ekonomiky v hodnotě přes 750 miliard eur (více než 20 bilionů Kč). Vláda kvůli těmto opatřením po parlamentu požaduje pozastavení platnosti takzvané dluhové brzdy zakotvené v ústavě, podle které nesmějí nové půjčky překročit 0,35 procenta HDP.

Institut Ifo již minulý týden zveřejnil předběžné údaje, podle kterých index v březnu klesl na 87,7 bodu, nejníže od srpna 2009.

Úterní výsledky průzkumu společnosti IHS Markit ukázaly, že index podnikatelské aktivity v Německu v březnu klesl na 37,2 bodu z únorových 50,7 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od globální finanční krize v roce 2009 a hluboko pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Bezprecedentní propad indexu podtrhuje, že Německo směřuje do recese," uvedl ekonom Phil Smith z IHS Markit. "Vzhledem k eskalaci opatření proti šíření viru bychom se měli připravit na to, že ve druhém čtvrtletí pokles nabere na intenzitě," dodal.

Témata:  Německo ekonomika podnikatelé koronavirus (coronavirus) COVID-19 EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy