Dnešní údaje o dubnové nezaměstnanosti podle analytiků ukazují na recesi české ekonomiky. Nezaměstnanost totiž zpravidla díky sezónním pracím v dubnu klesá, upozornili ekonomové. Zároveň jsou relativně nízká čísla za duben dána dvouměsíčními výpovědními lhůty a tak lze v dalších měsících čekat výraznější nárůst podílu nezaměstnaných.
V dubnu bylo v ČR bez práce 254.000 lidí, což je nejvíce od března 2018. V evidenci přibývají především pracovníci ze služeb. Nezaměstnanost vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta, potvrdil dnes Úřad práce ČR. O dubnových číslech hovořila již v pondělí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní jsou ale data stále příznivá.
"Nárůst míry nezaměstnanosti je pro duben atypický, neboť nezaměstnanost počátkem jara obvykle klesá s rozjezdem prací v zemědělství, stavebnictví či cestovním ruchu," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
V dalších měsících by tak podle něj míra nezaměstnanosti měla růst s tím, jak se na trhu práce bude projevovat pokles v ekonomice a zejména ve službách vlivem pandemie koronaviru. "Ušetřena ale nezůstane ani výrobní sféra, tedy tuzemský průmysl, a situace zřejmě začne být méně příznivá i ve stavebnictví," dodal.
"Nezaměstnanost obvykle v dubnu klesá díky sezónním pracím, takže její aktuální nárůst je průvodním znakem probíhající recese," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Upozornil, že poměrně nízké počty nezaměstnaných jsou způsobeny dvouměsíční výpovědní lhůtou, která zajistí, že se skutečného nárazu na trhu práce dočká ekonomika nejdříve v průběhu června. "Teprve v létě se uvidí, jak moc se firmy zbavovaly svých zaměstnanců," dodal.
??| Nezaměstnanost na vzestupuPodle dnes zveřejněných údajů vzrostl počet nezaměstnaných na konci dubna na 254 tisíc a míra nezaměstnanosti dosáhla 3,4 %. Celkově počítáme s dalším růstem nezaměstnanosti, která se může dostat až k 5 %.Petr Dufek?https://t.co/UilyZiU2Vl pic.twitter.com/eMkOvYGZLO
— Analytici ČSOB (@AnalyticiCSOB) May 7, 2020
Firmy navíc podle Dufka vyčkávají, jak se na jejich podnikání projeví rozvolňování restriktivních opatření. "Poté, co se zvládnou vypořádat s uzávěrkou ekonomiky a rozpadem dodavatelských řetězců, mnohé zřejmě čeká jen vlažný zájem zákazníků o jejich zboží a služby," uvedl.
Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy je třeba v dalších měsících počítat se vzestupem míry nezaměstnanosti. V létě podle něj nejprve k úrovni pěti až šesti procent a v podzimních měsících ještě výše. "V příštím roce pak potenciálně až k úrovni kolem deseti procent," uvedl.
Analytik společnosti Natland Petr Bartoň upozornil, že ve statistikách nejsou ti, kteří si místo úřadu práce zvolili nástup na nemocenskou. "Zatímco ještě v únoru bylo na ´neschopence´ 340.000 lidí, v dubnu přesáhlo číslo již půl milionu. Je samozřejmě těžké určit, kolik z přidaných pracovních neschopností bylo skutečných a kolik bylo ´nouzovým řešením´, když stát zavřel obchody," uvedl. Dodal, že ve statistikách nezaměstnaných také chybí téměř všechny OSVČ, které práci ztratily, ale přihlášením se na úřad práce by ztratily nárok na peníze z programu ministerstva financí Pětadvacítka.
Podle ředitele pracovního portálu JenPráce.cz Radovana Hypše koronavirová krize výrazně urychlila přechod do i tak nevyhnutelné recese. "Na trhu práce budou nyní aktivní společnosti, které dokážou fungovat efektivně a své podnikání situaci přizpůsobit. Zaměstnanci si začnou práce více vážit a budou nuceni aktivně pracovat na zvýšení potřebné kvalifikace," uvedl.
Témata: nezaměstnanost, ekonomika, práce, Úřad práce, Jana Maláčová
Související
9. ledna 2024 11:10
8. prosince 2023 17:29
3. října 2023 9:18
8. září 2023 9:41
8. srpna 2023 11:01
12. dubna 2023 10:28