Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obchod EU s Ruskem se loni kvůli invazi výrazně propadl, uvedl Eurostat

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Hodnota dovozu produktů a surovin z Ruska do zemí Evropské unie do září loňského roku kvůli omezením vyvolaným invazí na Ukrajinu klesla o třetinu, u vývozu téměř o polovinu. Nejvíce se propadl dovoz uhlí, plynu, hnojiv, železa a ropy. Vyplývá to z údajů zveřejněných dnes evropským statistickým úřadem Eurostat.

Podle nich tvořil loni v únoru dovoz z Ruska 6,4 procenta veškerého importu ze třetích zemí, kdežto v září už jen 3,8 procenta. U vývozu klesl podíl exportu do Ruska z 2,3 na 1,1 procenta.

Evropský blok začal od únorového vpádu Ruska na Ukrajinu zavádět sankce, které zasáhly export některých komodit. Unie například od srpna zakázala dovoz ruského uhlí, od prosince surové ropy tankery, další omezení se týkají například oceli. Sama Moskva naopak začala omezovat dodávky plynu do některých unijních zemí.

Podle dnešních statistik se hodnota dovozu z Ruska propadla o 33 procent, vývozu o 47 procent. EU snížila schodek své obchodní bilance z březnových 19,6 miliard eur (téměř 468 miliard Kč) na 9,7 miliard eur v září.

Největší propad dovozu zaznamenala EU u ruského uhlí, které v roce 2021 tvořilo 45 procent veškerého uhlí dováženého z mimounijních států. Ve třetím čtvrtletí loňského roku, v jehož průběhu začalo platit úplné dovozní embargo, to bylo již jen 13 procent. U plynu se podíl ruského dovozu snížil ze 36 na 18 procent, u hnojiv z 29 na 17 procent, u železa a oceli ze 16 na 5 procent a u ropy z 25 na 14 procent.

Témata:  EU Rusko zahraniční obchod

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.