Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odbory pohrozily koncernu Volkswagen stávkou

Volkswagen
Volkswagen
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Německé odbory IG Metall pohrozily koncernu Volkswagen (VW) stávkou kvůli sporu o výši mezd. Odboráři žádají pro 120.000 zaměstnanců v šesti západoněmeckých továrnách VW zvýšení mezd o čtyři procenta. Koncern dnes ale s žádnou nabídkou nepřišel, a navíc poukázal na dopady pandemie nemoci covid-19. Termín pokračování rozhovorů zatím stanoven nebyl.

"Pravděpodobnost, že vstoupíme v březnu do varovné stávky, vzrostla," řekl agentuře DPA Thorsten Gröger, který odbory vede ve spolkových zemích Dolní Sasko a Sasko-Anhaltsko.

Vyjednávač VW Arne Meiswinkel prohlásil, že koncern o dohodu stojí, je ale nutné dosáhnout společného postoje k současné pandemické situaci a k jejím dopadům. Teprve na základě takové rozvahy je podle něj poté možné jednat o nabídkách. Meiswinkel také zdůraznil, že vedle dopadů pandemie je nutné vzít v úvahu i chystané investice do digitalizace a transformace automobilového odvětví.

I přes pandemii a s tím související nižší odbyt koncern očekává, že za loňský rok vykáže provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek v rozsahu kolem deseti miliard eur (zhruba 261 miliard Kč). O rok dříve Volkswagen, který je největším výrobcem aut na světě a jehož součástí je rovněž Škoda Auto, dosáhl zisku 19,3 miliardy euro, který po očištění činil 13,3 miliardy euro.

Témata:  Volkswagen odbory

Aktuálně se děje

17. května 2024 10:39

Belgický moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění premiéra De Crooa

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.