Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rána pro sportoviště a cestovní ruch v ČR. Řadě firem hrozí v brzké době krach

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Většině sportovišť v České republice hrozí, že bez podpory státu v nejbližším měsíci či v tom následujícím zkrachují. Za nejvhodnější formu pomoci považují necelé dvě pětiny provozovatelů sportovišť dotaci na mzdové náklady, zhruba třetina podnikatelů by ocenila úlevy a odklad daní ve větším rozsahu a na delší dobu, než je nyní schváleno.

Vyplývá to z průzkumu společnosti MultiSport Benefit mezi 533 partnerskými sportovišti v celé republice. 

Kvůli vládním opatřením proti šíření nového typu koronaviru jsou posilovny, další vnitřní sportoviště, ale také koupaliště, wellness centra a sauny od 13. března uzavřené. Od úterý mohou být znovu v provozu venkovní sportoviště pro individuální sporty nebo pro takové, kde jsou na každé straně hřiště rozděleného sítí nanejvýš dva lidé.

Průzkum společnosti Multisport ukázal, že v současném stavu 30 procentům provozovatelů sportovišť vydrží rezervy na měsíc, zhruba třetině na dva měsíce. "Zákaz pro otevření sportovních a relaxačních zařízení, který se protáhne na dva a více měsíců, může být likvidační i pro větší firmy, například provozovatele sítí několika fitness center," uvedl manažer MultiSport pro ČR Marián Škripecký.

Kromě dotací na mzdy a daňových úlev by téměř desetina provozovatelů sportovišť využila neúčelové dotace pro sektor sportu, sedm procent podnikatelů by uvítalo snadněji dostupné bezúročné půjčky, odložení a odpuštění nájmu nebo náhradu ušlého zisku.

Státní podpora pro sportoviště je podle Škripeckého naléhavá. "Ani to ale neřeší hlavní problém našich partnerů - každým dnem, kdy se svými klienty nejsou v kontaktu, o ně pomalu přichází; určitá část z nich si možná ani nebude moci dovolit sportovní a relaxační zařízení navštěvovat," řekl dále.

V odvětví sportovních a relaxačních zařízení je v ČR zaměstnáno zhruba 25.000 lidí. Většinou v něm působí malí a střední podnikatelé, typická firma v tomto sektoru má podle Škripeckého do deseti zaměstnanců.

Stát schválil postiženým firmám pomoc například formou kurzarbeitu, kdy kompenzuje mzdy zaměstnanců. Podnikatelé také mohli ve dvou vlnách žádat o bezúročné úvěry v programu COVID. Pro pražské podnikatele se tato podpora má spustit 20. dubna. Připravuje se také COVID III, který by měl být v první fázi 20 miliard korun a bude se zvyšovat až na 40 miliard korun. Živnostníci, kteří se starají o děti kvůli zavřeným školám, mají nárok na ošetřovné.

Schválen pro ně byl také jednorázový příspěvek 25.000 korun jako kompenzace dopadů krize související s koronavirem. Daňové přiznání k dani z příjmu je možné podat a uhradit bez sankce do 1. července, tedy o tři měsíce později, a to bez nutnosti prokazovat důvody související s koronavirem.

Rána pro cestovní ruch

Nynější stav působí podnikatelům v turistickém ruchu na jižní Moravě mnohamilionové ztráty. I za předpokladu, že se na přelomu května a června otevřou památky, hotely a další instituce, dá se podle analýzy Centrály cestovního ruchu jižní Moravy očekávat, že některé z nich provoz ukončí. Čím déle budou restrikce kvůli šíření nemoci covid-19 trvat, tím více podnikatelů skončí, řekla ČTK ředitelka Centrály Pavla Pelánová.

Analýza vychází z dat, která si nechala zaslat od jihomoravských podnikatelů a provozovatelů turistických služeb a destinačních managementů jednotlivých turistických oblastí. Jižní Morava je oblíbenou destinací tuzemských turistů, přijíždějí ale i turisté ze zahraničí.

Podle agentury CzechTourism se také dá očekávat, že nastanou majetkové přesuny. Agentura míní, že kapitálové společnosti budou chtít využít situace k levnému nákupu subjektů, které se ocitnou v problémech.

Ztráty počítají všichni a větší ti, kteří nezačínají turistickou sezonu až s Velikonocemi, případně později. Například nejnavštěvovanější turistický cíl, jímž je v kraji Aqualand Moravia, má měsíční ztrátu deset milionů korun, VIDA! Sicence centrum Brno až 2,5 milionu korun.

Vinaři, kteří pořádají akce pro veřejnost, jako jsou otevřené sklepy, zrušili za březen a duben zhruba 160 akcí, což je 40 až 50 milionů korun nerealizovaných tržeb. "Někteří jsou na tom velmi závislí. Sice se část z nich pustila do prodeje přes internet či přes výdejní okénko, ale to je pouze zlomek běžných tržeb," řekla Pelánová.

Pokud by se například otevřely památky až na přelomu května a června, přijdou letos o polovinu předpokládaných tržeb. "Lednice už má nyní ztrátu přes milion, další, které většinou plánovaly otevření na Velikonoce, začnou ztrátu teprve sčítat. Málokdo si uvědomuje, že tyto instituce neživí jen individuální turistika, ale také spousta akcí pro školy," uvedla Pelánová.

Mezi poskytovateli ubytování má odhadem rezervy na měsíc bez příjmů 70 procent z nich, na tři měsíce ale už jen 30 procent. "Pokud by mohly otevřít na přelomu května a června, mohla by se situace ještě zachránit. Jižní Moravu navštěvují ze 70 až 75 procent čeští turisté. Pokud bude domácí turistický ruch silnější, ač žně nečekáme, je šance situaci přežít," řekla Pelánová. Vymyká se jen Brno, kde jsou hoteliéři silně závislí na zahraničních hostech. Podle analýzy se dá také předpokládat, že dražší ubytování zlevní, protože česká klientela je citlivější na cenu.

Centrála chce nyní maximálně propagovat jednotlivé turistické regiony, aby čeští turisté přijeli v co největším počtu. Zároveň zahájila spolupráci s cestovními kancelářemi, které by mohly místo zahraničních zájezdů nabízet tuzemské.

Centrála se také snaží prostřednictvím kompetentních asociací a institucí apelovat na vládu, aby pomohla zachránit toto odvětví. "Zatím většině připadá pomoc malá a komplikovaná," uvedla Pelánová.

Témata:  firmy koupaliště ekonomika sport koronavirus (coronavirus) COVID-19 cestovní ruch turisté

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy