Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst globální ekonomiky letos zpomalí na 1,9 procenta, odhaduje OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Růst globální ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,9 procenta z odhadovaných tří procent loni. Bude tak patřit mezi nejnižší za poslední desetiletí. Ve zprávě nazvané World Economic Situation and Prospects to dnes uvedla Organizace spojených národů. Slabší růst způsobí pandemie nemoci covid-19, invaze ruských vojsk na Ukrajinu, vysoká inflace a klimatická krize.

V příštím roce by se ekonomická situace měla trochu zlepšit. Hrubý domácí produkt (HDP) se tak podle odhadu OSN zvýší o 2,7 procenta, pokud začnou ustupovat některé makroekonomické problémy.

"Krátkodobý hospodářský výhled zůstává velmi nejistý, neboť přetrvává nesčetné množství hospodářských, finančních, geopolitických a environmentálních rizik," uvádí se ve zprávě.

Globální ekonomiku negativně ovlivnilo oslabení růstu ve Spojených státech, Evropské unii a dalších vyspělých ekonomikách. Americká ekonomika v letošním roce vykáže růst pouze o 0,4 procenta po odhadovaném růstu o 1,8 procenta loni. Růst v EU podle prognózy zpomalí na 0,2 procenta z 3,3 procenta loni.

Mezinárodní měnový fond (MMF) na konci ledna zveřejní aktualizovaný výhled vývoje světové ekonomiky. Šéfka MMF Kristalina Georgievová minulý týden uvedla, že fond pravděpodobně nezhorší svou říjnovou prognózu, podle které růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,7 procenta z 3,2 procenta loni. V říjnu MMF uvedl, že na 25 procent je pravděpodobné, že globální růst klesne pod dvě procenta, což se od roku 1970 stalo pouze pětkrát, uvedla agentura Reuters.

Americká ekonomika podle MMF letos vzroste o jedno procento. Ekonomice Evropské unie pak měnový fond předpovídá růst o půl procenta.

OSN také uvedla, že tempo růstu čínské ekonomiky letos zrychlí na 4,8 procenta z loňských tří procent. Vláda totiž opustila politiku nulové tolerance nemoci covid-19 a začala uvolňovat měnovou a fiskální politiku. Růst ale pravděpodobně zůstane výrazně pod úrovní z doby před pandemií, kdy činil šest až 6,5 procenta.

MMF v letošním roce očekává růst čínské ekonomiky o 4,4 procenta.

Témata:  ekonomika OSN (Organizace spojených národů)

Aktuálně se děje

16. května 2024 18:37

Ukrajinci dosáhli zlepšení situace v Charkovské oblasti, tvrdí prezident i armáda

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že obráncům se podařilo částečně stabilizovat situaci v pohraniční části Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda dnes sdělila, že na některých místech zastavila ruský postup. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.