Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šlendrián v dotacích. Peníze pro malé firmy dostaly i nadnárodní korporace

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Z miliard korun určených hlavně pro malé a střední firmy ze sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT) profitovaly i nadnárodní korporace. Podpora z EU, rozdělovaná ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), měla firmám pomoci třeba ke vzniku datových center. Firmy si ale z peněz pořídily třeba fotoaparát, dron nebo letadlo s hangárem.

Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Kontroloři se zaměřili na dotace z evropských operačních programů Podnikání a inovace a Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro ICT sektor. Od roku 2007 získalo tuto podporu přes 700 projektů dohromady za více než 7,3 miliardy korun. Z toho přes pět miliard bylo z rozpočtu EU. "Dotace měly českým podnikům zajistit lepší pozici na trhu. Z podpory ale v řadě případů čerpaly veřejné prostředky i velké nadnárodní korporace se sídlem mimo EU," sdělila mluvčí NKÚ Jana Gabrielová.

Ministerstvo průmyslu a obchodu při podpoře ICT projektů neřešilo jejich přínos, hlavním cílem bylo vyčerpat prostředky EU. Více informací naleznete zde: https://t.co/uDTrCJUVQL pic.twitter.com/q4t5j6QqXY

— NKÚ ČR (@NKU_CZ) October 21, 2019

"Dopad podpory na konkurenceschopnost hodnotilo MPO podle podílu přidané hodnoty IT služeb na HDP. Ten mezi lety 2011 až 2017 průběžně rostl, avšak nezávisle na poskytnuté podpoře. Tento údaj ani nevypovídá o dopadu podpořených projektů," uvedla Gabrielová. "MPO, agentura CzechInvest a Agentura pro podnikání a inovace posuzovaly úspěšnost programů především podle objemu vyčerpaných prostředků," doplnila.

Peníze tak podle NKÚ dostaly i projekty nedoporučené hodnoticí komisí, u nichž v některých případech příjemci dotací dodávali nereálné údaje. Kontrola projektů byla převážně jen formální a nedůsledná, uvedli kontroloři. Dotace měly být určeny například na budování center sdílených služeb, datových center či vznik nových ICT řešení. V jednom případě byla ale třeba udělena dotace přes 31 milionů korun na nákup použitého letounu a stavbu hangáru, které měly firmě sloužit k rozšíření služeb o výměnu leteckých motorů. Peníze pak byly proplaceny i navzdory tomu, že byl projekt v poslední fázi změněn a s nákupem dalšího vybavení potřebného pro výměnu motorů už nepočítal.

Dotaci získal také projekt datového centra, u kterého byl více než jeden milion korun určen na nákup mobilní kamery, profesionálního dronu nebo digitální zrcadlovky. "MPO přitom nezjišťovalo nezbytnost tohoto vybavení," sdělila mluvčí NKÚ.

Ministerstvo zjištění kontrolorů nepopřelo. Zpráva kontrolorů se však podle mluvčí MPO Štěpánky Filipové vztahuje zejména k letům 2012 až 2018, kdy ministerstvo už dříve přijalo nápravná opatření. "MPO si je vědomo, že s některými zjištěními ve zprávě lze souhlasit. Kvůli neaktuálnosti a přijetí opatření k nápravě však zpráva už ztrácí svůj význam," sdělila.

Témata:  NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad) Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky dotace firmy ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.