Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

100 Středočechů je v domácí karanténě, panuje podezření na koronavirus

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: news.com

Ve Středočeském kraji je nyní kvůli podezření na nakažení koronavirem v domácí karanténě zhruba 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. Hejtmanství svolalo na úterý 3. března bezpečnostní radu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.

Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle Šalamunové poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstávat 14 dní. Kolik lidí v kraji bylo na možnou nákazu koronavirem testováno, mluvčí neuvedla.

Středočeský kraj svolává na úterý 3. března bezpečnostní radu. "Na základě informací o postupu ústředních orgánů a dle přijatých opatření orgánů ochrany veřejného zdraví doporučí bezpečnostní rada další adekvátní kroky k zabránění vzniku epidemie, včetně možných postupů dle pandemického plánu Středočeského kraje," uvedla Frintová. Kraj je podle ní připraven použít i krizová opatření, aby bylo ochráněno zdraví obyvatel.

V současné době se kraj snaží zajistit dostatečné množství desinfekčních prostředků a osobních ochranných prostředků pro zdravotníky v oblastních nemocnicích a sociálních zařízeních, řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Hlavním cílem je podle ní to, aby tato zařízení byla v dostatečné míře předzásobena.

Lidé by měli podle doporučení bezpečnostní rady státu zvážit zejména cesty do regionů severní Itálie, které jsou koronavirem nejvíce postižené, zejména do oblasti Lombardie a Benátska. Lidé, kteří se z postižených regionů Itálie vracejí, by měli sledovat svůj zdravotní stav, a v případě zjištění příznaků nemoci by měli telefonicky kontaktovat svého lékaře.

V Česku bylo v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na nový koronavir dosud testováno 135 vzorků, některé opakovaně. Žádné podezření na koronavirus se v ČR zatím nepotvrdilo.

V Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc dostala o necelé dva měsíce později. První tři případy ohlásili lékaři 24. ledna ve Francii, následovaly Německo a Finsko. V Evropě je nyní 14 mrtvých, z toho 12 v Itálii, kde se v pátek 21. února vyskytl první případ úmrtí Evropana na nemoc COVID-19, a dva ve Francii. Itálie je s více než 450 nakaženými třetí zemí po pevninské Číně a Jižní Koreji. Nakažených je celosvětově přes 82.000.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Středočeský kraj zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.