Praha – Koaliční špičky zřejmě budou jednat o podobě případného rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv. Vládní novelu, která měla pravomoci upravit, vrátili poslanci už v červnu do druhého čtení, ve kterém bude možné znovu podávat pozměňující návrhy.
Dolní komora nedala před prázdninami v dílčích hlasováních ombudsmanovi pravomoc dávat podněty Ústavnímu soudu na zrušení zákonů nebo jejich částí. Zachovala jen novou možnost podávat antidiskriminační žaloby.
Pochyby o rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv vyjadřovali už dřív opoziční i koaliční poslanci. „Předpokládám, že se téma 'ombudsman a jeho pravomoci' objeví na příštím zasedání koaliční rady. Aniž by se dalo mluvit o dohodě, nesouhlas s rozšířením pravomocí byl znát napříč kluby. Nepředpokládám zásadní názorovou změnu," uvedl předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola.
Zástupci hnutí ANO už dřív uvedli, že by materiál podpořili, pokud by ombudsman nedostal možnost dávat antidiskriminační žaloby a právo dávat podněty Ústavnímu soudu by bylo omezeno - podnět by musel nejprve projednat sněmovní petiční výbor. Tyto úpravy už loni v září navrhoval sněmovní ústavně-právní výbor. Podle Miholy by tyto úpravy měly najít podporu i v klubu KDU-ČSL.
Poslankyně ANO Radka Maxová dnes ČTK řekla, že koaliční shoda byla už dřív právě na pozměňovacím návrhu ústavně-právního výboru. Pokud tato úprava nebude v závěrečném rozhodování o normě přijata, novela schválena nebude, soudí. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) se však vyslovil pro znění, jak je předložil kabinet. „Je vládní návrh zákona, kde bych očekával podporu koaličních stran," sdělil dnes ČTK.
Při červnovém schvalování vládní novely poukazovali někteří poslanci na zmatky při dílčích hlasováních o pozměňovacích návrzích. Dienstbier a poslanci klubu ANO se kvůli tomu tehdy dostali do sporu. Podle Dienstbiera se poslanci neorientují v tom, o čem hlasují a nemají prý vůli dodržet koaliční smlouvu a vládní prohlášení.
Vládní program předpokládá, že kabinet „posílí právní možnosti obrany proti diskriminaci a pravomoc veřejného ochránce práv navrhovat rušení protiústavních zákonů". Vypuštění obou těchto bodů přitom vedle zpravodajky Markéty Adamové z opoziční TOP 09 navrhoval poslanec vládního hnutí ANO Zdeněk Soukup. Maxová navíc chtěla vložit do předlohy oprávnění dolní komory ombudsmana odvolat.
Témata: ombudsman, vláda, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Související
31. března 2023 18:31
26. října 2022 15:57
12. října 2022 16:13
4. října 2022 17:24
17. srpna 2022 19:01
28. června 2022 18:28