Praha - Ústavně-právní výbor Senátu dnes nepodpořil ani nezamítl předlohu zákona o prokazování původu majetku. Normu kritizovala zejména Eliška Wagnerová (za SZ). Předloha neznamená zavedení plošných majetkových přiznání.
Návrh posoudí ještě výbor pro veřejnou správu a garanční hospodářský výbor. Horní komora by o ní měla rozhodovat na schůzi, která začne příští středu.
Podle Wagnerové zákon dopadne selektivně hlavně na lidi, na které přijde udání. "Není to v souladu s principem právního státu," uvedla. Členové výboru nakonec nepodpořili návrh zpravodaje Miroslava Nenutila (ČSSD) na doporučení plénu předlohu schválit ani požadavek Wagnerové ji zamítnout.
Finanční správa by díky normě dostala pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než sedm milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit.
V případě, že by poplatník nebyl schopen prokázat původ svých příjmů, byla by mu podle normy daň vyměřena dodatečně včetně penále. Jeho výše má být 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat. Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku by hrozil podle předlohy až tříletý trest vězení místo nynějšího jednoho roku. Byl by možný i peněžitý trest.
Témata: Senát Parlamentu České republiky, majetková přiznání, Eliška Wagnerová
Související
31. října 2024 6:46
28. září 2024 20:24
27. května 2024 15:34
17. dubna 2024 12:42
14. prosince 2023 15:59
29. listopadu 2023 12:38