Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo zemřel ve vrtulníku? Policie zná oběti tragédie

Vrtulník, ilustrační fotografie
Vrtulník, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Plzeň - Vyšetřování příčin pádu vrtulníku, při kterém včera u Rybnice na Plzeňsku zahynula dvoučlenná posádka, převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdila to plzeňská policie. Jeden z mužů ve vrtulníku byl totiž policista.

Druhý z mužů měl být další zkušený pilot. Ten svého času létal v armádních strojích a dlouhá léta působil i v letecké záchranné službě. V současné době měl působit v úřadu pro civilní letectví.

Oba muži, kteří se zřítili na pole blízko obce Rybnice na Plzeňsku, měli nalétáno tisíce hodin. Potvrdil to muž, který včera asi deset minut před neštěstím prolétal svým vrtulníkem nad místem nehody. Stroj byl umístěn v hangáru na nedalekém letišti v Plasích.

"Jednalo se o vrtulník značky Robinson - typu 44 americké výroby. Byl čtyřmístný. A jednalo se o muže ve věku 43 a 55 let," řekla policejní mlvučí Martina Korandová.

Vrak stroje bude převezen do hangáru Ústavu pro zjišťování příčin leteckých nehod v Praze. Jednotlivé části čeká důkladná kontrola a následovat bude expertíza všech součástek - včetně motoru.

Ve vrtulníku letěl instruktor a pilot. Nacvičovat měli nouzové přistání s vypnutým, dobíhajícím motorem. "Jednalo se o kontrolní let, o takzvané POZ, kdy instruktor provádí pilotovi pravidelné roční přezkoušení. A v rámci toho se skutečně provádí i nácvik autorotace," popsal Josef Nejdák z Ústavu pro zjišťování příčin leteckých nehod v Praze.

Zjistit, zda chybovali piloti nebo nastala technická závada na stroji, chtějí odborníci do konce letošního roku.

Témata:  letecké nehody vrtulníky

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.