Praha - Cigareta sice krátkodobě pomůže ve stresu, při depresi, vylepší náladu, z dlouhodobého hlediska ale naopak psychice výrazně škodí a depresi prohlubuje.
"Lidé, kteří více kouří, mají více problémů s úzkostí a depresí. A dokonce u lidí, kteří vykouří 20 a více cigaret denně, je trojnásobné množství sebevražd proti nekuřákům," uvedla lékařka Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK Lenka Štěpánková.
Zhruba třetinu pacientů centra, kde se od roku 2005 léčilo přes 5000 kuřáků, tvoří ti, kteří se léčí na psychiatrii a chtějí přestat kouřit. Potřebují oproti běžným kuřákům při odvykání více návštěv a intenzivnější terapii.
Vedoucí centra Eva Králíková podotkla, že kuřáci se často bojí léků, které pomáhají závislost překonat. "Nevadí jim ale, že vdechují nikotin z cigaretového kouře s tisíci toxických látek, protože cigareta nemá příbalový leták s popisem nežádoucích účinků. Kdyby ho měla, jeden výtisk by kuřák ani neunesl," řekla a připomněla, že studie jednoznačně vyvrátily obavy z náhradní léčby.
Mezi pacienty hospitalizovanými na Psychiatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK je podle Martina Anderse až 70 procent kuřáků. V Česku jsou i proto na uzavřených psychiatrických odděleních kuřárny, což v řadě zemí dávno není.
"Víme, že řada duševních onemocnění může být příčinou, ale také následkem kouření," řekl Anders. Kouření přispívá k rozvoji deprese, a pokud člověk přestane kouřit, má daleko větší šanci, že se z deprese dostane, dodal. U pacientů v těžké depresi ale lékaři nedoporučují s odvykáním začínat.
Témata: kouření, psychiatrie, zdraví
Související
23. června 2022 10:24
30. května 2022 12:47
30. května 2022 9:57
11. března 2022 15:05
28. prosince 2021 11:18
9. prosince 2021 13:15