Praha – Už jen týdny zbývají do chvíle, než budou muset hoteliéři či restauratéři používat elektronickou evidenci tržeb. Jak ale poukazuje novinář Erik Best, zmatky kolem celého projektu stále nekončí.
V posledních dnech a týdnech se například spekuluje, jak to bude s takzvanými dýšky v restauracích a hospodách. „Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová minulý týden v Českém rozhlasu řekla, že se elektronická evidence tržeb bude samozřejmě týkat i spropitného, a to bez výjimek. Její šéf Andrej Babiš ale prohlásil přesný opak a řekl, že pokud si spropitné nechává personál a nepřipadne majiteli, EET se ho nedotkne," připomíná americký novinář ve svém pravidelném zpravodaji Final Word.
A jak je možné, že si mohou dva lidé ze stejné struktury řízení vykládat ten samý zákon tak rozdílně? „Jednoduše. Jeden z nich totiž pravidla dotváří za pochodu. Babiš se pustil do EET s cílem získat informace o svých konkurentech, nikoli zvýšit výběr daní, a kvůli tomu si mechanismus pořádně nepromyslel. Zapomněl na spropitné," myslí si Best.
A další komplikace ještě mohou přijít. „Pokud se pokusí zavést vychvalovanou účtenkovou loterii, narazí na stejné problémy. Lidé si rychle spočítají, že můžou zdvojnásobit svou šanci na výhru, pokud budou vyžadovat účtenku i za spropitné. Co pak Babiš řekne, aby je uchlácholil? 'Samozřejmě, že se na spropitné vztahuje EET'," rýpnul si.
Novinář také poukazuje, že celý systém EET je zbytečný. „Daňové podvody jsou obecně známým problémem českého maloobchodu, zkuste ale bez použití Googlu jmenovat jediný případ, kdy byly restaurace, hospoda nebo jiné zařízení popotahovány skrze média a soudy kvůli neplacení daní. Česká republika má k dispozici armádu daňových, celních a maloobchodních inspektorů, kteří by mohli proti takovým daňovým únikům rázně zakročit," píše Best.
Místo toho však bude na všechny uvalena EET. „Když před několika lety došlo k politickému rozhodnutí zakročit proti kmotříčkům, aby mělo Pět rodin snazší přístup k veřejným penězům, rozjely policie a média velkou kampaň, která měla tyto 'politické podnikatele' očernit a odstranit. Ivo Rittig, Roman Janoušek a další mohli léta nerušeně plundrovat veřejné finance, najednou z nich ale byli kriminálníci zralí na zatčení. V případě EET je veřejným nepřítelem malý podnikatel. Taktika se změnila, cíl ale zůstává nezměněn – odstranit malé ryby, aby mohly ty velké krást o to více," dodává zostra Best.
Témata: elektronická evidence tržeb, Erik Best, Andrej Babiš
Související
1. ledna 2023 8:20
21. prosince 2022 10:51
16. prosince 2022 15:38
14. prosince 2022 12:23
14. prosince 2022 9:19
7. prosince 2022 11:14