Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hyperloop v Česku? Brno má smělý plán

Vizualizace dopravní kapsle systému Hyperloop uvnitř tubusu
Vizualizace dopravní kapsle systému Hyperloop uvnitř tubusu
Foto: Elon Musk

Brno/Praha - Revoluce v cestování. Tak by se dal označit ambiciozní projekt hyperloop šéfa firem Tesla a SpaceX Elona Muska, se kterým se snaží prorazit do světa. A daří se mu to i v Česku, o jeho vynález totiž projevilo zájem i Brno.

Cestování budoucnosti, kdy se lidé budou přepravovat ve speciálních kapslích uvnitř potrubí rychlostí přes 1200 kilometrů za hodinu, se stává realitou. Dopravní systém Hyperloop (česky hypersmyčka) má přepravovat lidi, ale i třeba auta, v hliníkových modulech ve dvou ocelových potrubích spojených do smyčky ve tvaru čísla osm. V potrubí, kam budou vystřeleny stlačeným vzduchem, se budou vznášet na vzduchovém polštáři poháněny lineárními magnetickými urychlovači. Kvůli redukci odporu vzduchu má být uvnitř nižší tlak.

Koncept Hyperloop v současnosti rozvíjejí firmy HTT a Hyperloop Technologies. Systém by měl mít solární pohon a moduly s cestujícími by se v něm pohybovaly ve dvou trubicích po nadzemní dráze. Tento nápad se líbí například Slovensku, jehož ministerstvo hospodářství podepsalo s HTT nezávazné memorandum, na jehož základě bude vypracována analýza realizace projektu na Slovensku. Zájem ale projevili i Češi.

Vedení Brna totiž začalo jednat se společností HTT o tom, zda by nemohl v budoucnu město se světem propojovat právě tento futuristický dopravní systém. Brněnský náměstek pro oblast chytrých měst Jaroslav Kacer (TOP 09) pro server idnes.cz uvedl, že desítky let stará technologie vysokorychlostní železniční trati má propojit Brno s Prahou podle aktuálních plánů v roce 2040. "Stojí za to zkusit, jestli by to nešlo tímto způsobem i dříve," tvrdí Kacer.

Podle něj se jako první trasy nabízelo spojení s trojúhelníkem Bratislava-Vídeň-Budapešť, samozřejmě by ale došlo i k propojení s Prahou. Přesto si uvědomuje fázi, ve které se nápad momentálně nachází - projekt je teprve v počáteční fázi vývoje. "Vědecko-průmyslová komunita okolo hyperloopu je už nyní poměrně velká. A bylo by určitě dobře, dostat část vývoje do Brna a využít zdejší univerzitní i podnikové kapacity," uvedl s tím, že by Brno mohlo těžit už ze samotné snahy o vývoj nového dopravního systému.

Hovořit ale o cestování po Česku systémem hyperloop je zatím velmi předčasné. Projekt má za sebou teprve počáteční testy a zatím nebyl nikde na světě uveden do ostrého provozu. Nepočítá s ním podle zjištění serveru EuroZprávy.cz v dohledné době ani ministerstvo dopravy.

"Tento systém zatím není otestován, má ještě daleko k uvedení do praxe a nelze s ním tedy realisticky počítat v dopravních plánech," sdělil serveru EuroZprávy.cz vedoucí tiskového oddělení resortu dopravy Tomáš Neřold. "Jde ale o zajímavou technologii, jejíž vývoj budeme sledovat," dodal.

Témata:  hyperloop Ministerstvo dopravy České republiky

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.