Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyznamenání pro generála Šáru? Návrh ministerstva obrany projedná vláda

Udělování státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem (28. října 2015)
Udělování státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem (28. října 2015)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Vláda ve středu projedná návrh ministerstva obrany, které chce na státní vyznamenání in memoriam navrhnout legionáře Václava Šáru. O státních vyznamenáních udělovaných 28. října rozhoduje prezident republiky. Návrhy mu mohli lidé posílat do konce července. Své návrhy nabídl i Senát nebo Poslanecká sněmovna.

Legionář a účastník protinacistického odboje Šára, který byl popraven v roce 1941, by posmrtně mohl být oceněn medailí Za hrdinství. Podle návrhu na vyznamenání prokázal Šára hrdinství v první i druhé světové válce.

V srpnu 1914 odešel bojovat na ruskou frontu, po třech měsících padnul do ruského zajetí. V červenci 1916 nastoupil k 1. československému záložnímu praporu v Kyjevě a Borispolu a později s 1. československou dělostřeleckou brigádou bojoval u Bachmače. V řadách československých legií se zapojil jako velitel obrněného vlaku „Orlík" do krvavých srážek s bolševiky. V září 1918 byl těžce raněn.

V dubnu 1920 se vrátil do Československa v kapitánské hodnosti. V armádě působil na několika pozicích u dělostřelectva. Po okupaci Československa se odmítl smířit se stávající situací a již od jara 1939 byl napojen na Ústřední vedení Obrany národa v Praze. V únoru 1940 převzal funkci velitele Zemského velitelství Obrany národa - Čechy, kde vybudoval nový štáb.

V září 1941 byl kvůli svému zapojení do odboje zatčen gestapem, prošel krutými výslechy v pražské Pečkárně. Nikoho ze svých přátel ale podle historiků neprozradil. Popraven byl 1. října 1941 v bývalých kasárnách dělostřeleckého pluku v Ruzyni. V roce 1946 byl posmrtně povýšen do hodnosti divizního generála a v roce 2009 mu byl in memoriam udělen Kříž obrany státu ministerstva obrany.

Témata:  Ministerstvo obrany České republiky státní vyznamenání

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.