Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejlepší zemí pro život je Austrálie. A jak dopadla Praha?

Praha
Praha
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - V Austrálii je nejlepší život na zemi. Vyplývá to z analýzy Economist Intelligence Unit (EIU), která porovnávala životní podmínky ve více než 140 světových městech. Celkem dobře dopadla i Praha - ta obsadila 59. příčku.

Australské město Melbourne stojí v čele nejlepších měst pro život už šestým rokem. V celkovém hodnocení společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), která vzájemně hodnotí města na základě životního prostředí, infrastruktury, zdravotnictví, kultury nebo ekonomické a politické stability, získalo 97,5 bodu ze sta možných. V pozadí ale příliš nezůstávají ani další australská města jako Adelaide a Perth, která obsadila šestou a sedmou příčku.

Druhou příčku obsadili jen těsně naši sousedi - Rakušané. Vídeň v hodnocení ztrácela na první místo pouhou desetinu bodu. Kanada s městy Vancouver a Toronto obsadila třetí a čtvrté místo a Calgary se společně s australským Adelaide dělí o pátou příčku.

Podle vedení EIU jsou nejlepšími místy pro život "města střední velikosti v bohatších oblastech s relativně nízkou hustotou populace, která nabízí mnoho oddychových aktivit bez toho, aniž by měla vysokou úroveň kriminality nebo přetíženou infrastrukturu".

Praha se v hodnocení vešla do první poloviny top 140 měst. Pěkná 59. příčka ale ani zdaleka nestačila na německý Berlín, který se umístil na 20. pozici. Za českou metropolí naopak skončila Bratislava (63.) i Varšava (64.).

Američané si celkově podle EIU oproti předešlým rokům výrazně pohoršili - hlavně kvůli nepokojům spojených s úmrtím černochů. Do pětice nejhorších míst pro život pak patří syrský Damašek, libyjský Tripolis, nigerijský Lagos, Dháka v Bangladeši a Port Moresby na Papua-Nové Guineji.

Témata:  životní úroveň Praha Praha - Karlův most

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.