Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD s Babišem nesouhlasí. Celníci by neměli vyšetřovat daňové trestné činy

Celní správa
Celní správa
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha – Ministerstvo financí dnes ohlásilo záměr, podle kterého by celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy.  Proti tomu se ale ohradila sociální demokracie.

Sociální demokracie je proti tomu, aby celní správa jakkoliv suplovala pravomoci policie, prohlášení to uvedl poslanec a předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava. Ten považuje za logické spíše obnovení finanční policie.

Podle představ ministra financí Andreje Babiše (ANO) by se měla pravomoc celní správy kromě vyšetřování daňových trestných činů rozšířit také na prověřování trestních oznámení i u dalších daní - nyní je to u DPH a spotřebních daní. Zároveň by celníci měli získat kompetence k vyhledávání, zajišťování a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Votava dodal, že vyšetřování, sdělení obvinění a návrh na obžalobu přísluší policii. „Není žádný důvod, aby pod ministerstvem financí vznikala ještě nějaká další policie. Vyšetřování trestných činů v oblasti daní musí zůstat výlučně v kompetenci policie a jejích orgánů," dodal.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na začátku srpna oznámil vznik finanční policie, která by se měla od ledna zaměřit především právě na daňovou kriminalitu. Votava k tomu dodal, že ČSSD považuje za zcela logický návrat k obnovení finanční policie v rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) Andrej Babiš celníci

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy