Praha – Dodavatelé tvrdí, že maloobchodní řetězce zneužívají své dominantní postavení na trhu. Ukázal to průzkum, který si nechalo zpracovat ministerstvo zemědělství.
Že řetězce zneužívají své postavení, se domnívá 79 procent jejich dodavatelů. Z pohledu férového a oboustranně vyváženého přístupu vůči dodavatelům nejlépe vyšly řetězce Coop, Globus a Billa, naopak nejhůře Lidl a Kaufland.
Mluvčí Kauflandu Michael Šperl však tvrdí, že firma vždy používá korektní jednání. „Mají-li dodavatelé pocit, že se při obchodním jednání dochází k nevhodnému chování, mohou na to již v jeho průběhu upozornit," sdělil dnes ČTK. Pokud by dodavateli připadala smlouva nevyvážená, jedná se dále a domlouvají se změny.
Asi každý třetí dodavatel uvedl, že má zkušenost s psychickým vydíráním, vulgárním, arogantním nebo jinak nevhodným jednáním. „Nad tím by se měla obchodní oddělení řetězců asi více zamýšlet," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). S některou z negativních praktik se podle průzkumu setkalo celkem 83 procent dodavatelů.
Nelíbí se jim ani to, že řetězce mohou objednat podle smlouvy jakékoliv množství výrobků a oni je musí dodat + jinak jim hrozí sankce. Na druhou stranu ale 73 procent respondentů nemá žádnou garanci ročního objemu odebraného zboží. Většina dodavatelů hodnotí obsah svých rámcových smluv z hlediska postihů za nevyvážené.
Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu byl průzkum byl proveden na málo reprezentativním vzorku respondentů. Řetězce navíc nebyly do zmíněného průzkumu přizvány a neměly šanci se vyjádřit k praktikám jednání protistran. „Pokud by byly řetězce dotázány, možná bychom byli překvapeni, že i oni se necítí jako rovnocenný obchodní partner při jednání s některými dodavateli," uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková.
Velká část dodavatelů se domnívá, že situace se po začátku účinnosti zákona o významné tržní síle nezměnila. Osm procent si myslí, že zhoršila vyjednávací pozici u dodavatelů, 11 procent respondentů má dojem, že ji zlepšila.
Související
15. listopadu 2024 8:15
13. listopadu 2024 9:21
12. listopadu 2024 8:47
10. listopadu 2024 18:55
8. listopadu 2024 13:15
31. října 2024 15:36