Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Myslíte si, že v českých obchodech kupujete české maso? Ministr Jurečka vás vyvede z omylu

Maso
Maso
Foto: Pixmac

Praha – Ani polovina masa, které leží na českých pultech, nepochází z českých chovů. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podíl českého masa v tuzemských obchodech není ani poloviční, odhaduje Jurečka. Prostor pro navýšení tohoto podílu v obchodech proto je. Ministr to řekl na dnešní tiskové konferenci, na které obchodní řetězec Albert oznámil, že bude prodávat 100 procent červeného masa (zejména vepřové a hovězí), které není ve slevě, jen z českých chovů.

Jurečka doufá, že podíl masa z tuzemských chovů navýší i další řetězce a že rozšíří také nabídku o maso od menších producentů. Chtěl by, aby malí dodavatelé nemuseli splňovat podmínku, že musí dodávat pro celou obchodní síť, ale naopak by dodávali pro lokální prodejny.

Ahold se už dohodl s dodavateli na navýšení jejich výrobních kapacit. Například společnost Rabbit Trhový Štěpánov investovala do navýšení výroby 40 milionů korun, a to do stavebních úprav či strojů a do zařízení na kostkování, mletí a balení masa. Kostelecké uzeniny pak do závodu v Plané nad Lužnicí investovaly 50 milionů korun, zejména do nových balících etiketovacích linek a automatických krájecích zařízení.

Hypermarkety Globus mají veškeré vepřové maso od českých dodavatelů - jde o Jatky Bajer Bučovice, Jatky Český Brod a Toro Hlavečník. „Pro cenově citlivé zákazníky, kterých je stále většina, není původ masa natolik rozhodující, aby byli ochotni si za český původ připlatit, proto jako řetězec musíme držet spíše nižší cenovou hladinu i v případě českého vepřového," řekla dnes mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Témata:  obchody Ministerstvo zemědělství České republiky maso

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.