Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš se dnes poprvé setkal s Merkelovou. Bylo to "normální', řekl po jednání

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí v pořadu Máte slovo
Andrej Babiš /ANO/, ministr financí v pořadu Máte slovo
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – S německou kancléřkou Angelou Merkelovou se dnes sešel také šéf české kasy Andrej Babiš (ANO). Pro ministra financí to bylo vůbec první setkání s německou političkou.

Ze schůzky má Babiš „normální pocit". "Já jsem paní Merkelovou ještě v životě neviděl. Ona má svoje argumenty, my máme svoje," řekl. Během večeře v Lichtenštejnském paláci s ní mluvil třeba o migraci. Rozpory mezi jejich názory podle něj zůstávají.

Šéf hnutí ANO prý objasnil svůj postoj k migraci. „Já jsem paní kancléřce řekl můj názor, který je konstantní, že si myslím, že by do Evropy neměl přijít nikdo bez pozvání a bez toho, aby věděl, kam směřuje a kdo ho pozval," řekl Babiš novinářům. Evropská komise má v současnosti větší slovo než hlavy jednotlivých států, to je podle něj velká chyba.

Podle něj Evropa migraci nezvládá a může za to schengenský prostor. „Měl by být buď rozšířen na celý kontinent, nebo by měl být slabý článek jako třeba Řecko řešen," řekl. Merkelová vede Německo k vstřícnosti vůči běžencům a požaduje totéž od dalších členů EU.

Babiš připomněl, že má Německo jinou zkušenost s migrací, z čehož pramení odlišné názory. „V Německu jsou tři miliony Turků, my máme jinou migrační historii, proto by nám Brusel a některé státy neměly vnucovat jejich politiku," uvedl.

Nad večeří se hovořilo i o daňových únicích, sankcích Evropské unie proti Rusku a současné situaci na Ukrajině, dodal.

Témata:  Andrej Babiš Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.