Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do kolony s Merkelovou se v Praze pokusil najet neznámý muž

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Česko a Německo dál dělí postoj k přerozdělování uprchlíků mezi členské země Evropské unie, potvrdila dnešní pražská návštěva německé kancléřky Angely Merkelové.

Pohled na řadu témat spojených s migrací mají ale obě sousední země podobný. Merkelová, jež zastává vstřícným postoj k uprchlíkům, jednala s premiérem Bohuslavem Sobotkou i prezidentem Milošem Zemanem. Prezident, který pro uprchlíky příliš pochopení nemá, se s ní v názoru na migraci neshodl.

Několikahodinovou návštěvu kancléřky, která zavítala i na České vysoké učení technické a do Strahovského kláštera, provázelo několik shromáždění jejích kritiků i příznivců. Kromě slovních potyček je neprovázely konflikty. Při cestě z letiště se do kolony s Merkelovou pokusil najet řidič osobního automobilu. Bezpečnost kancléřky podle policie nenarušil a policisté ho zadrželi.

Sobotka a Merkelová se před novináři po jednání na Úřadu vlády shodli na tom, že nenazrál čas pro zrušení protiruských sankcí Evropské unie, jak po tom volá Zeman. Jedním z hlavních témat jednání na Hradě ale byla migrace. "Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly," uvedl Zemanův mluvčí.

Prezident s kancléřkou, kterou obdaroval knihou Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, mluvil také o nadcházejícím odchodu Británie z unie. K jeho příčinám podle Zemana patří bruselská byrokracie.

Merkelová po schůzce se Sobotkou uvedla, že nepokládá za problém, že členské státy nemají shodný názor na přerozdělování uprchlíků. "Je důležité o těchto věcech mluvit a najít řešení," řekla. Český postoj přičítá tomu, že se nachází uprostřed unie. Migraci se bude věnovat i páteční zasedání premiérů zemí visegrádské skupiny, kterého se zúčastní.

Sobotka jako příklad názorové shody jmenoval posílení ochrany vnější schengenské hranice nebo přijímání podobných opatření pro zamezení velkého přílivu migrantů, jako byla březnová dohoda mezi EU a Ankarou o vracení uprchlíků do Turecka. Merkelová ocenila, že Praha klade důraz na humanitární a rozvojovou pomoc přímo v krizových zemích. Oba politici se shodli na potřebě zajistit bezpečnost v unii a bojovat proti terorismu.

Odvolání protiruských sankcí spojují Merkelová i Sobotka s pokrokem v naplňování dohod z Minsku. Unie je na Rusko uvalila kvůli anexi Krymu a nepokojům na východě Ukrajiny. "Bezpečnostní situace se bohužel nezlepšuje, ale zhoršuje. V této souvislosti je složité přijmout jakékoli rozhodnutí," řekla Merkelová. Ke zrušení sankcí ji vyzval předseda Senátu Milan Štěch, podle něhož dopadají na české zemědělce i průmysl. Kancléřka podle něj slíbila, že se s problémy, které sankce Česku činí, seznámí.

Témata:  Angela Merkelová Česko

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.