Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa je ohrožena. Přijetí uprchlíků bude katastrofické, varuje Duka

Dominik Duka
Dominik Duka
Foto: www.cuni.cz

Praha - Islámský svět se stále více radikalizuje a pokud Evropa přijme uprchlíky, čeká ji katastrofa. To si myslí kardinál Dominik Duka, který byl hostem speciálního vydání diskuzního pořadu Vaše téma na TN.CZ. Kritiku si za to vysloužil i od svých kolegů v katolické církvi.

Svým názorem, že Česko by uprchlíky rozhodně přijímat nemělo, a to z bezpečnostních i kulturních důvodů, způsobil kardinál Dominik Duka v české katolické církvi pořádný poprask. On si ale stojí za svým.

"My jim v první řadě nepomůžeme, a to je trochu i můj spor s některými lidmi uvnitř církve. Neuvědomujeme si, do jakého chaosu bychom mohli uvrhnout společnost, protože ta otázka přijetí těchto lidí - to znamená tedy opravdu uskrovnění se celé společnosti," má jasno kardinál Duka.

Jedním z kritiků Dukova postoje je například kněz a filozof Tomáš Halík, který se naopak zasazuje o dialog s muslimy.

"Je velmi těžké vést dialog, když na druhé straně jsme svědky toho, co se děje. Mně to často připomíná, když si vzpomeneme na životopis Winstona Churchilla, kdyby v roce 1939 hovořil a vedl dialog s Adolfem Hitlerem, s Goehringem a s Ribbentropem. On viděl, kam celý svět směřuje. Byla proti němu prakticky celá elita velké Británie. Takže někdy je potřeba mít tu odvahu a říci pozor," vyzývá kardinál Dominik Duka.

A jako příklad snah o rozšiřování vlivu islámu uvádí Duka svá osobní setkání s některými velvyslanci islámských zemí tady v Praze. "Několik velvyslanců vystupovalo skutečně velmi militantně. Například konkrétní požadavek, aby na našich školách byla zavedena výuka islámu, aby byli islámští duchovní v naší armádě. Takže ty požadavky jsou neúměrné," myslí si kardinál.

Témata:  Dominik Duka EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.