Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo financí plánuje uvolnit téměř 3 miliardy pro privatizační fond

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Ministerstvo financí chce využít 2,9 miliardy korun, které jsou určeny pouze na řešení problematiky zdravotních pojišťoven, na úhradu schodku důchodového pojištění nebo odstraňování starých ekologických zátěží.

Ty se totiž hradí z peněz Fondu privatizace, kterému hrozí nedostatek peněz. Vyplývá to z informací od ministerstva financí. Materiál ve středu projedná vláda.

Požadované peníze byly historicky vázané na výdaje, o kterých rozhodla vláda v souvislosti s řešením problematiky zdravotních pojišťoven. "Z archivních údajů vyplývá, že nárok pojišťoven je starý již 20 let a že naposledy byly finanční prostředky využity ke svému účelu v roce 2002," uvedlo MF.

Peníze byly v minulosti využity na odkup pohledávek zdravotnických zařízení za Hornickou zaměstnaneckou pojišťovnou a za pojišťovnou Garant - Hospital. Dále peníze putovaly na úhradu nákladů a ztrát při slučování zdravotních pojišťoven a odkup toxických pohledávek zdravotních zařízení vůči zdravotním pojišťovnám, úhradu nemocenského a důchodového pojištění z prodeje Transgas a úhradu nemocenského a důchodového pojištění z prodeje ČSOB.

"Vzhledem k napjatému stavu financí ve Fondu privatizace navrhuje ministerstvo financí ´vyvázat´ finanční prostředky určené pro účely nemocenského, důchodového a zdravotního pojištění a pojištění v zaměstnanosti," uvádí materiál.

Témata:  Ministerstvo financí České republiky

Související

Aktuálně se děje

3. listopadu 2025 9:47

Rychetský se domnívá, že Turek nebude příštím šéfem české diplomacie

Příští česká vláda začne už dnes činit první personální kroky, protože se poprvé sejde nová Poslanecká sněmovna. Očekává se, že jejím předsedou se stane Tomio Okamura (SPD). Bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ale vyjádřil názor, že novým ministrem zahraničí nebude poslanec Filip Turek (Motoristé). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy